15/07/2020
Άρτεμις 8 13 13 17 - 51 -
Remal Madri 3 10 21 10 - 44 -

Δια χειρός HatziBill η Άρτεμις!

Το βράδυ της Τρίτης 15, Ιουλίου στο κλειστό του Enersize, σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι, η Remal Madri προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος,αλλά ο Βασίλης Χατζηγεωργιάδης βαφτίστηκε Μάικλ Τζόρνταν και με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε την νίκη στην Άρτεμις με 51-44.

Η Άρτεμις μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 4 πόντους του Γ.Χατζηγεωργιάδη και δίποντα από Μπαλαούρα και Β.Χατζηγεωργιάδη, ενώ η νευρική Remal σημείωσε μόλις το πρώτο της καλάθι με τρίποντο του Αγγελή σε νεκρό χρόνο.

Ο Πολύδωρος άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια ο Β. Χατζηγεωργιάδης με 9 πόντους και Κωνσταντίνου, Διονυσόπουλος έστειλαν την διαφορά στους 14(19-5). Η Remal βρήκε τα πατήματα της και σκόραρε με Παπαϊωάννου(6), Ρηγόπουλο και Πολύδωρο, ενώ ο Γ.Χαρζηγεωργιάδης με δίποντο διαμόρφωσε το 21 – 13 σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Άρτεμις να πετυχαίνει γκολ φάουλ με Κωνσταντίνο και Β. Χατζηγεωργιάδη για να μειώσει ο Πολύδωρος με δίποντο 26 – 15. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση βάζοντας μόνο βολές με Διονυσόπουλο και Μπλιθικιώτη, ενώ η Remal με τον Πρίφτη να κάνει πράγματα και θαύματα με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα και τον Αποστόλου να προσθέτει ένα δίποντο πέρασε μπροστά 29-30! Ο Μαντέλος απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους για την Άρτεμις και ο Παπαϊωάννου με 4 δικούς του διαμόρφωσε το ισόπαλο 34 – 34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Άρτεμις μπήκε με Μαντέλο και Κωσταντίνου να βάζουν 6 γρήγορους πόντους, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με γκολ φάουλ του Αγγελή, εκπληκτικό alley oup δίποντο του Παπαϊωάννου, βολές του Ρηγόπουλου και νέο τρίποντο του Πρίφτη πήραν προβάδισμα με 40 – 44.Τα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα όμως ανήκαν αποκλειστικά στον Kill Χατζηbill που με τρία συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού και ο Μπαλαούρας με δύο βολές υπέγραψε το τελικό 51 – 44.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Χατζηγεωργιάδης με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Πρίφτης 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά η Άρτεμις είχε 11 – 32 δίποντα, 6 – 23 τρίποντα, 11 – 17 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ , μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Η Remal είχε 10 – 40 δίποντα, 6 – 28 τρίποντα, 6 – 17 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Άρτεμις(Βάγιας): Μπαλαούρας 4 (6ασ.), Κωνσταντίνου 10 (10ρ.), Γ.Χατζηγεωργιάδης 4, Διονυσόπουλος 3, Βάγιας, Β.Χατζηγεωργιάδης 22, Γιαννακόπουλος( 6ρ,3ασ.), Μαντέλος 7,Μπλιθικιώτης 1.

Remal Madri (Καμολίκης): Ρηγόπουλος 4 (6ρ.)Παπαϊωάννου 11 (4κλ.), Πρίφτης 16 (8ρ.), Αγγελής 6, Δαβιδέλης, Καμολίκης (6ρ.), Ναυπλιώτης(6ρ.), Αποστόλου, Πολύδωρος 5 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Καταρχήν το κλίμα της αναμέτρησης και βέβαια οι εκπληκτικές εμφανίσεις Χατζηγεωργιάδη -Πρίφτη!