04/06/2022
Most Wanted 19 14 10 19 - 62 -
Peristeri Wardogs 17 21 9 15 - 62 -

Διαφήμισαν το μπάσκετ Most Wanted και Peristeri Wardogs!

ο Basketaki Arena για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 8  της Development 2 , οι Mosta Wanted και οι WarDogs αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 62-62 , αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει του δεύτερου παιχνιδιού που θα πραγματοποιηθεί τη Τρίτη στις 22.00  .

Οι δύο ομάδες ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Γιάννη Πίκουλη και Παναγιώτη Κουλούρη αντίστοιχα    , καθώς κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησαν  στα ριμπάουντ   και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 12 και 17  πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό τους .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με τους Κουλούρη και Καραλή να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα , 4-9 και 11-15 , με τους Wanted να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 8-2 έκλεισαν τη περίοδο στο συν δύο , 19-17  . Ο Πίκουλης  πέτυχε 8 πόντους  , ενώ ο Καραλής είχε 6  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη πρωτοπορία στο σκορ , 25-19 , οι WarDogs με έξι αναπάντητους πόντους έφεραν τον αγώνα στην απόλυτη ισορροπία , 25-25 και 27-27 , και σαν να μην έφτανε αυτό με ένα εκπληκτικό φίνις βρέθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε θέση οδηγού με 33-38  . Πρώτος σκόρερ της παρέας του Καραμασιώτη ήταν ο Παπακωνσταντίνου με 4 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Τσίγρας πέτυχε 6 .

Στη τρίτη περίοδο τα σκυλιά του πολέμου με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε από τους αντιπάλους τους στους οκτώ πόντους , 37-45 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 43-47 υπέρ των φιλοξενουμένων   . Ο εξαιρετικός , για ακόμη μια φορά , Καραμασιώτης  πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Καραλής  είχε 4  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα , 54-54 και 56-56 , ο σεσημασμένος δολοφόνος  Κωνσταντίνος Χρόνης  με γκολ-φάουλ έξω από τη γραμμή των 6.75 έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του , 56-61 , οι Wanted με ένα υπερ τους επιμέρους 2-1  μείωσαν στους τέσσερις , 58-62 ,για να έρθει ο φοβερός και τρομερός Σάκης Καραμασίωτης και με ένα δικό του τρίποντο γκολ-φάουλ να κάνει το 62-62 στο φινάλε της αναμέτρησης που απoτέλεσε την απόλυτη διαφήμιση για το άθλημα .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 17 πόντους , 16 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα   , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Πίκουλης   είχε 12 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο ,  .

Οι Most Wanted είχαν 23/44 δίποντα , 3/17 τρίποντα  , 7/14 βολές ,  36 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  8 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 9 λάθη , ενώ οι WarDogs είχαν 20/39 δίποντα , 5/25 τρίποντα , 7/18 βολές , 46 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  4 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 4 λάθη .

Most Wanted(Καραμασιώτης): Καραμασιώτης 15 , Λαγωνικάκος , Μήτσης 10 , Μιτζέλος , Μπλιθικιώτης 2 , Νικολάου 5 , Νικολάου 5 , Πίκουλης 12 , Παπαδόπουλος 8 , Παπακωνσταντίνου 10  .

WarDogs (Καρακατσάνης) : Αντωνάκης , Καρακατσάνης , Καραλής 15 , Κουλούρης 17 , Μπουργαζάς , Σοφός 8 , Τσίγρας 6 , Χρόνης 16   .

Τι μας άρεσε : Η τιτανομαχία που παρακολουθήσαμε , τα δύο γκολ-φάουλ έξω από τη γραμμή των 6.75 των Χρόνη-Καραμασιώτη , αλλά και το τελετουργικό των WarDogs με τις ιαχές πολέμου πριν την έναρξη της αναμέτρησης  !