20/10/2020
TECHbuddy 14 12 5 9 8 48 -
Μπεκρίμ Team 6 6 14 14 15 55 -

Διαφορετικό πρόσωπο και νίκη για την Μπεκρίμ ΤΕΑΜ!

To βράδυ της Τρίτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, η TechBuddy αναμετρήθηκε με την Μπεκρίμ Team. Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντινό με τις 2 ομάδες να μάχονται για το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα. Το παιχνίδι πήγε παράταση εκεί όπου η Μπεκρίμ με τον Λαγοπάτη οδηγό πήρε την νίκη με σκορ 48-55, κάνοντας έτσι την 1η της νίκη στην διοργάνωση!

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στην 1η περίοδο. Με σκληρές άμυνες και με τον Παύλο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ έχοντας 8 πόντους, η Tech δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (14-6). 1 τρίποντο είχε ο άστοχος Φράγκος για τους «μπεκρήδες»!

Τα πράγματα συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς στο 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για την TechBuddy ο Χρυσαφής με 5 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ σε 1 σουτ πίσω από τα 6.75 ευστόχησε και ο Βαλέρης. 3 πόντους είχε ο Γιαννάτος για την Μπεκρίμ, η οποία πήγε στον πάγκο της για το διάλλειμα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 26-12 κατά της!

Στην αντεπίθεση πέρασε η αρμάδα του Παπαγεωργίου στο 3ο δεκάλεπτο. Κουπί για τους «μπεκρήδες» τράβηξαν οι Λαγοπάτης και Φράγκος που είχαν όλους τους πόντους των φιλοξενούμενων στην περίοδο (7-7). Η Tech έχασε τον ρυθμό της με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί κατά 9 πόντους (5-14).

Με την απόσταση που χώριζε τις 2 ομάδες να είναι 5 πόντοι, όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Η Μπεκρίμ έπαιξε καλύτερα στα τελευταία 10 λεπτά και εκμηδένισε την διαφορά. Σε αυτό συνέβαλλαν όλοι αλλά πιο πολύ ο Φράγκος με 5 πόντους. Η Tech έπαιζε αποδιοργανωμένα και δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην πίεση. Με το σκορ να είναι 48-55 και λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν Παπαδημητρόπουλος και Παϊρής έχασαν από 2 βολές έκαστος, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση!

Στο εξτρά πεντάλεπτο, η Μπεκρίμ κατάπιε την Tech. Ο Λαγοπάτης έβαλε 7 πόντους και έκλεψε πολλές φορές την μπάλα οδηγώντας με τον τρόπο αυτό τους «μπεκρήδες» στην 1η τους νίκη στην διοργάνωση με σκορ 48-55! Η Tech δεν εμφανίστηκε ουσιαστικά μετά την 2η περίοδο και ηττήθηκε για 2η φορά φέτος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Φάνης Λαγοπάτης με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ (2-11), 6 ασίστ. 5 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30:19 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/11 δίποντα (45,4%), 0/3 τρίποντα (0%) και 8/15 βολές (53,3%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Παύλος με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ (5-6), 3 ασίστ,3 κλεψίματα και 6 λάθη σε 35:12 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 7/19 δίποντα (36,8%), 0/2 τρίποντα (0%) και 8/12 βολές (66,7%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 14/52 δίποντα (26,9%), 3/18 δίποντα (16,7%), 11/22 βολές (50%), 47 ριμπάουντ (14-33), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 21 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 14/39 δίποντα (35,9%), 3/23 τρίποντα (13%), 18/34 βολές (52,9%), 46 ριμπάουντ (12-34), 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 18 λάθη.

TechBuddy(Βαλέρης): Κατσιγιάννης Σ., Μακρυγιώργος 2, Βαλέρης 5, Παύλος 22 (11 ριμπ), Χρυσαφής 10, Παπαδημητρόπουλος 8, Σουλιώτης 3 (8 ριμπ).

Μπεκρίμ Team (Παπαγεωργίου): Λαγοπάτης 18 (13 ριμπ), Κατσαμπίρης 2, Νικολόπουλος, Γιαννάτος 7, Φράγκος 20, Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 4, ΠαΪρής 4 (11 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Λαγοπάτη!