26/10/2019
New World Fix 25 18 24 11 - 78 -
Gladiators 16 15 12 23 - 66 -

Diallo εσύ super star!!

Όσοι βρέθηκαν στις κλειστές εγκαταστάσεις του Ο. Α. Κ. Α, είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης. New World Fix και Gladiators έδωσαν μια μπασκετική μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Νικήτρια ομάδα, αυτή του coach Γαλανού με  78-66 και μεγάλο πρωταγωνιστή της τον Diallo( 28) ή αλλιώς mister highlight! Όσο για τους Gladiators, ο coach Πρίτσος, θα έχει να καμαρώνει για το πολυβόλο που έχει στις τάξεις της η ομάδα του, τον Τσακίρη (27).

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους πολεμιστές, οι οποίοι με αιχμή του δόρατος τον Τσακίρη, έχοντας 13 πόντους σε αυτή τη περίοδο, προηγήθηκαν 25-16. Στον αντίποδα οι New World Fix δυσκολεύτηκαν στην αρχή και αυτό φαίνεται από τους 5 πρώτους πόντους της ομάδας, οι οποίοι ήρθαν από βολές. Ο Σιάποντης με 4 προσωπικούς πόντους δεν άφησε να ξεφύγει η διαφορά για την ομάδα του.

Δεύτερο δεκάλεπτο και στο ίδιο έργο θεατές είμαστε, με τον Τσακίρη να προσθέτει άλλους 8 πόντους στη συλλογή του. Ενώ οι γηπεδούχοι με τον Diallo (12) κράτησαν το επιμέρους σκορ στο 18-15 και η ανάπαυλα βρήκε τις ομάδες στο 43-31.

Αέρας ανατροπής φύσηξε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Diallo σκέπασε τους ουρανούς, πρόσθεσε 12 πόντους, από τους 24 των New World Fix. 12-24 το επιμέρους σκορ, και οι πολεμιστές άρχισαν να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στη ζώνη που είχαν να αντιμετωπίσουν. Εξάλλου το φανέρωσε και η σιγή του Τσακίρη με 2 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Τέταρτη περίοδος, ισόπαλο το σκορ και οι δύο ομάδες ήθελαν να τα δώσουν όλα για τη νίκη. Η κάννη του Τσακίρη, 5 πόντους, δεν κάπνισε καθόλου, αντίθετα όμως ο Diallo με 11 πόντους συνέχισε να επικρατεί στις  εναέριες μάχες, το επιμέρους σκορ έκλεισε στο 11-23 για τους New World Fix και έτσι πήραν το εισιτήριο για την επόμενη με φάση του κυπέλλου με 78-66.

Οι New World Fix τελείωσαν τον αγώνα με 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη. Είχαν 17/24 βολές, 5/20 τρίποντα και 26/61 επιθετικές προσπάθειες. Ενώ οι Gladiators είχαν 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα και 17 λάθη. Τα ποσοστά τους ήταν 10/13 βολές, 6/30 τρίποντα και 25/66 στο σύνολο των επιθετικών προσπαθειών.

Mvp του αγώνα δεν θα μπορούσε να είναι άλλος εκτός από τον Diallo. Οι 28 πόντοι, τα 12 ριμπάουντ, η μία ασίστ, τα 4 κλεψίματα σε συνδυασμό με τις 2 τάπες που έκανε το αποδεικνύουν. Για Gladiators ο Τσακίρης τελείωσε με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

New World Fix (Γαλανός): Δέδες, Ντρες 2, Τριγώνης, Diallo 28 (1), Σεργουνιώτης 4, Λαδάς 2, Σιάποντης 16 (2), Μπαρμπερίδης 13 (2), Κιτσαντάς 6, Τσουράπης7

Gladiators (Πρίτσος): Τσακίρης 27 (4), Ρούσσος 10 (1), Πέππας 12 (10ρ), Παπακώστας 7 (1), Αρφαράς, Μπούνας, Πρίτσος 2, Μισιχρόνης 8, Παναγόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος, η δίψα για νίκη και το κλίμα των δύο ομάδων. Φυσικά μη ξεχνάμε το highlight της βραδιάς, το κάρφωμα του Diallo.