13/01/2024
N.A. 99ers 10 13 19 13 - 55 -
Μία + Μία 14 12 13 7 - 46 -

Δια πυρός και σιδήρου οι 99ers!

Πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Northern Athens 99ers στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής κέρδισαν δύσκολα την Μία+Μία με 55-46 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Καλύτερη εμφανίστηκε στο ξεκίνημα της συνάντησης η Μία+Μία, καθώς με 6 πόντους του Ξενικάκη, 4 του Ντελαλή και 4 του Θεοφίλη, προηγήθηκε με 8-14, 1:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κοκκίνης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Καθάριος και από 2 οι Δημάδης - Μερμίγκης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η δεύτερη περίοδος, εκεί όπου με 6 πόντους του Ντελαλή και 4 του Θεοφίλη, η παρέα του Τζοτζόκου πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού 23-26. Τους Northern Athens 99ers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Κοκκίνη και οι 4 του Βασιλάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 9 πόντους του Μερμίγκη και τρίποντα των Βασιλάκη - Κοκκίνη, προσπέρασαν με 42-39. Το δίδυμο Ξενικάκη - Θεοφίλη συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων με 4 πόντους έκαστος, με τον τελευταίο να αποχωρεί τραυματίας στο φινάλε του δεκαλέπτου. Σκορ τρίτης περιόδου 42-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Northern Athens 99ers έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Δημάδη, Βασιλάκη, Καθάριου και Μερμίγκη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 55-46. Προσπάθησε μέχρι το φινάλε η Μία+Μία να κάνει την έκπληξη, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Φιλιππίδη και Ξενικάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 15/44 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές, 16/34 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson MVP των Northern Athens 99ers ο Μερμίγκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 7/18 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για την Μία+Μία ο Ξενικάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 6/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες.

Northern Athens 99ers (Βασιλάκης): Ασημομύτης, Δημάδης 10 (2), Βασιλάκης 10 (1), Καθάριος 8 (1), Κοκκίνης 10 (1), Καζάκος 2, Μελέτης, Μερμίγκης 15, Παπαπέτρος

Μία+Μία (Τζοτζόκος): Βογιατζής, Θεοφίλης 14 (1), Λαγός, Μαυράκης 2, Ντελαλής 12 (1), Ξενικάκης 14, Τζοτζόκος, Φιλιππίδης 4

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα!