29/03/2024
Space Hellas 28 20 16 13 - 77 -
Paliagoura 23 17 12 20 - 72 -

Δια πυρός και σιδήρου το 1-0 για την Space Hellas!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Betsson Final Four της Elite League έκανε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall η Space Hellas, καθώς κέρδισε δύσκολα τα μαχητικά Paliagoura με 77-72!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Space Hellas, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαμαλάκη με 12 πόντους, 5 του Βούζα και 4 του Ελευθερίου, προηγήθηκαν με 21-13 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 28-23. Ο Αβανίδης με 9 πόντους και ο Κασκάνης με 8 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Κωστάκης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αβανίδης σεληνιάστηκε και με 14 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έβαλε τα Paliagoura σε θέση οδηγού με 30-35, 5:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το συγκρότημα του Ντουμάνη ανέβασε στροφές στο φινάλε του πρώτου μέρους και με δύο τρίποντα του Βούζα και 6 πόντους του Σιφναίου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 48-40!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με ακόμη 6 πόντους του Μαμαλάκη και 5 του Βούζα, βρέθηκαν στο φινάλε της τρίτης περιόδου στο +12, 64-52. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Δράκου να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Αβανίδη και τις βοήθειες των Μούσουρα - Καλογιάννη. Σκορ τρίτης περιόδου 64-52!

Με 4 πόντους του Κωνσταντινίδη και άλλους τόσους του Βούζα, η Space Hellas προηγούταν με 70-58, 6:00 για τη λήξη, δείχνοντας να έχει υπό πλήρη έλεγχο το παιχνίδι. Κάπου εκεί τα Paliagoura έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με τρίποντα των Κασκάνη, Αβανίδη, Ρουμελιώτη και Μούσουρα, έβαλαν φωτιά στο ματς, μειώνοντας στο καλάθι, 70-68, 3:00 για τη λήξη. Στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης οι "λευκοί" ήταν ψύχραιμοι και με εύστοχες προσπάθειες των Βεργόγιαννη και Μαμαλάκη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 77-72!

Betsson MVP της Space Hellas ο Μαμαλάκης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 6/11 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 31 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 4/8 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 9, Βούζας 20 (4), Ελευθερίου 4, Ηλιόπουλος 1, Κωνσταντινίδης 9, Μαμαλάκης 24 (3), Μπαζώρας, Σιαρές, Ντουμάνης, Σιφναίος 10

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 31 (6), Καλογιάννης 5, Κασκάνης 18 (2), Κωστάκης 3 (1), Μούσουρας 6 (1), Ρουμελιώτης 4 (1), Σαραντόπουλος 3, Τομαράς 2

Τι μας άρεσε: Τόσο το δίδυμο Μαμαλάκη - Βούζα, όσο και η προσπάθεια που κατέβαλαν στο φινάλε τα Paliagoura!