13/05/2023
Phoenix Bums 14 17 17 13 - 61 -
Alepoudiarides BC 15 8 18 18 - 59 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Phoenix Bums!

Τρία στα τρία για τους Phoenix Bums στον όγδοο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Alepoudiarides με 61-59 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Alepoudiarides να προηγούνται με 14-15, χάρη σε 5 πόντους του Κωνσταντίνου και τρίποντα των Παυλάκου - Φραντζολά. Η τριπλέτα Κοβάτσου, Γόντικα και Μοσκόφογλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Pheonix Bums έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Μοσκόφογλου και άλλους τόσους του Χαριτόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 31-23. Ο Ντίμπρα με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο, ενώ από 2 είχαν οι Πατάκας και Κουτσάγιας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντίμπρα πετούσε φωτιές και με 10 δικούς του πόντους και τρίποντα των Πατάκα - Κωνσταντίνου, έκαναν το 36-25, 38-40, βάζοντας τους Alepoudiarides σε θέση οδηγού με 38-40. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους, αφού με 6 πόντους του Χαριτόπουλου, 4 του Κοβάτσου και 4 του Γόντικα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 48-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Αλήτες" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Χαριτόπουλου, Μοσκόφογλου, Φρέρη και Γόντικα, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 61-59! Για τους Alepoudiarides στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Παυλάκος, Κουτσάγιας και Κωνσταντίνου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/18 βολές, 22/60 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 16/44 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Phoenix Bums ο Χαριτόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 6/13 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Alepoudiarides ο Ντίμπρα με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 6/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς, Βοντετσιάνος 1, Χαριτόπουλος 18, Γόντικας 10, Τουμπακάρης, Μοίρας 2, Κοβάτσος 8, Φρέρης 6 (1), Μοσκόφογλου 16

Alepoudiarides (Παπαδημητρίου): Κουτσάγιας 6, Φραντζολάς 3 (1), Παυλάκος 11 (3), Πατάκας 9 (1), Κωνσταντίνου 12 (2), Αρμούτης, Ντίμπρα 18 (1), Τζιώτης

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα και το κυνηγητό ανάμεσα στις δύο ομάδες!