24/12/2019
Κλειώ 9 7 9 7 - 32 -
Singular Logic 17 14 26 15 - 72 -

Διαστημική εμφάνιση με 40άρα!

Την Κυριακή το απόγευμα, 22 Δεκεμβρίου, στο κλειστό του Seven, η Space Hellas 2 πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, συνέτριψε με 72 – 32 την Κλειώ πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη της σε εφτά παιχνίδια.

Πόντο πόντο πήγαινε το ματς στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Πασχάλης, Καστανιώτης, Καβέτσος από τη μία και Παλαιοκώστας, Καπλάνης και Αράπογλου από την άλλη έκαναν το σκορ 5 – 8. Στην συνέχεια η Κλειώ πέτυχε άλλα δύο καλάθια με Καβέτσο και Καστανιώτη, ενώ η Space με τρίποντο του Καπλάνη, 4 πόντους του Παπαευαγγέλου και δίποντο του Δευτεραίου ξέφυγε με 9 – 17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Κλειώ να σκοράρει με τρίποντο του Σφήκα και δύο βολές του Κόττη, αλλά η ομάδα του Ντουμάνη με νέο τρίποντο του Καπλάνη και βοήθειες από Παπαευαγγέλου, Αλεβίζο, Κουφογεώργο και Δευτεραίο άνοιξε την διαφορά κάνοντας το 14 – 28. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλες δύο βολές με Καβέτσο και Καστανιώτη, ενώ η Space με τρίποντο του Καραφώτη διαμόρφωσε το 16 – 31 σκορ ημιχρόνου.

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Η Κλειώ πέτυχε ένα καλάθι με τον Καστανιώτη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας πάρα πολύ στην άμυνα, και με πρωταγωνιστή τον Παπαευαγγέλου που πέτυχε 10 πόντους και βοήθειες από Δευτεραίο και Παλαιοκώστα εκτόξευσαν το σκορ στο 18 – 44. Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις με Καστανιώτη, Καβέτσο και Κόττη, ενώ η ασταμάτητη Space με ακόμα 8 πόντους του Παπαευαγγέλου , τρίποντο του Χατζησάββα και καλάθι του Δευτεραίου διαμόρφωσαν το 25-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Κλειώ με τον Καβέτσο να μονολογεί στην επίθεση πέτυχε 7πόντους, ενώ η Space με 6 πόντους του Παπαευάγγελου, 5 του Καπλάνη και βοήθειες από Χατζησάββα και Καραλιώτα ολοκλήρωσαν το ματς με το επιβλητικό 32 –72.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Παπαευαγγέλου με 30 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καβέτσος με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά η Κλειώ είχε 10/48 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 6/19 βολές, κατέβασε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 24 λάθη.

Η Space Hellas 2 είχε 25/59 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 16 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Κλειώ(Σφήκας): Σταλίκας, Καβέτσος 13(14ρ.), Μπαλατσούρας, Κόττης 4 (8ρ.), Καστανιώτης 10 (13ρ.), Πασχάλης 2 (10ρ.), Σφήκας 3,Καλαντζής.

Space Hellas 2(Ντουμάνης): Αράπογλου 2, Κουφογεώργος 1(5ας.), Καπλάνης 13, Παπαευαγγέλου 30(5ας.), Χατζησάββας 5, Καραφώτης 3 (8ρ.), Αλεβίζος 2, Παλαιοκώστας 6 (12ρ.), Δευτεραίος 8 (7ρ.), Καραλιώτας 2.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ενέργεια έβγαλε η Space Hellas ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του Παναγιώτη Ντουμάνη.

Τι δεν μας άρεσε: Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπορούσε η Κλειώ να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της.