02/10/2022
Zita Group 8 4 - 3 - 15 -
Intercity BC 14 16 18 22 - 70 -

Διαστημική Intercity!

Εντυπωσιακή ήταν η Intercity για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, αφου συνέτριψε την Zita Group, με 15-70.

Νευρικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες, με τους Μπαλαφούτη και Αντωνίου να βρίσκουν τελικά το δρόμο τους προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να κλείνει το δεκάλεπτο, με σκορ 8-14 υπερ της Intercity .

Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, με εντυπωσιακές άμυνες του Φιλίνη, η Intercity έπιασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, πάτησε το γκάζι και πηρέ μια διαφορά 18 ποντων, κλείνοντας το ημίχρονο στο 12-30.

Οι φιλοξενούμενοι κινήθηκαν στον ίδιο ρυθμό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με πολύ ωραίο μπάσκετ, σε όλες τις πλευρές του γηπέδου, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ12-48.

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο, μς την Intercity να φτάνει εύκολα στην νίκη, με τελικό αποτέλεσμα 15-70.

Betsson mvp της αναμέτρησης ήταν o Στρίκος, έχοντας κάνει double-double, με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Είχε επίσης 1 ασιστ και έκανε 4 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 34/52 δίποντα και 0/11 τρίποντα .Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ και έκανα 10 κλεψίματα. Απο την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι είχαν 2/9 βολες, 5/27 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 20 ριμπάουντ , έδωσαν 1 ασίστ και έκαναν 2 κλεψίματα.

Zita Croup(Ζήκουκης):Τσουπάκης 2 , Γκολεμι, Γούναρης , Παπαπέτρου 8 , Χιμα , Ζήκουλης , Στανίτσας 5 (1)

Ιntercity BC(Μπαλαφούτης): Στρίκος 12, Φιλίνης 10, Σταυρόπουλος 6 , Μπλαφούτης Η. 4 , Μπαλαφουτης Γ. 8 , Νικολάου 10, Σπαής 6

Τι μας άρεσε : Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!