27/11/2019
Antilalos BC 20 27 25 19 - 91 -
Pourangers BC 12 5 17 18 - 52 -

Διαστημικός Antilalos B.C!

Εύκολο αποδείχθηκε το απόγευμα των παικτών του Antilalos B.C απέναντι στους Pourangers, στο ματς που διεξήχθη στα πλαίσια του τρίτου ομίλου της Development, στο κλειστό του Κολωνού, την Κυριακή 24 Νοεμβρίου, με τελικό σκορ 91-52.

Νίκος Λάγιος (7) και Λακιός (5), ήταν οι δύο παίχτες που ξεχώρισαν στο πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους Antilalos, οι οποίοι έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους και τη θέληση να μπουν μπροστά στο ματς από νωρίς. Ο ποιοτικός Μπουρίτης (6) ξεχώρισε από πλευράς Pourangers, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 20-12.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εκείνη που έκρινε εν τέλει τον αγώνα, αφού το 27-5 επιμέρους σκορ δείχνει και το τί συνέβη στο δεκάλεπτο, με τους Ν. Λάγιο (8) , Θεοδώρου (8) Σουλτάτο (7) και Μάινα (4) να βρίσκουν το τρόπο να βάζουν τη μπάλα στο καλάθι είτε από το ζωγραφιστό είτε από την περίμετρο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-17 και ουσιαστικά να περιμένουμε ένα δεύτερο μέρος όμορφο σε θέαμα, χωρίς άγχος και σκοπιμότητα.

Όπως περιμέναμε,έτσι έγινε! Οι παίχτες του Antilalos B.C είχαν πατημένο το πόδι στο γκάζι, με τους Μάινα (6) και Λακιό (6) να πρωτοστατούν και τους Μπουρίτη (8), Σταυρόπουλο (5) να προσφέρουν θέαμα από πλευράς Pourangers, με όμορφα καλάθια, με το σκορ να κλείνει στο 72-34.

Τελευταίο δεκάλεπτο γεμάτο καλάθια και αυτό, με τον Σταυρόπουλο (7) να βρίσκει χώρους και να σκοραρει, με τον Λακιό (7) να κυριαρχεί και τον Σουλτάτο (5) να βάζει τους τελευταίους πέντε πόντους για να κλείσει τελικά το σκορ σε 91-52.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Μάινας, ο οποίος σκόραρε 14 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο ένα μπλοκ και 2 λάθη.

Από πλευράς Pourangers ξεχώρισε ο Γιάννης Μπουρίτης, με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 λάθη.

Συνολικά οι Antilalos B.C είχαν 36/75 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 10/14 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 16 λάθη.

Οι Pourangers συνολικά είχαν 23/51 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 26 λάθη.

Antilalos B.C (Ζαμπέτας) : Λάγιος Δ. 3, Δαγδιλέλλης 7 (4 ασ), Σκαμπαρδώνης 2, Λάγιος Ν. 18 (6 ριμπ), Μάινας 14 (8 ριμπ), Σουλτάτος 19 (4), Δήμου 4 (4 ασ), Μπαμπλέκος, Θεοδώρου 8, Λακιός 16 (8 ριμπ).

Pourangers (Γεωργιόπουλος) : Γιαννούλης 4, Σταυρόπουλος 16 (5 ριμπ), Παταριάς, Ρουμελιώτης, Μπουρίτης 23 (5 ριμπ), Γεωργιόπουλος 4 (3 κλεψ), Στρατόπουλος, Μπούτζης 2 (5 ριμπ), Παντελεάκης 3 (5 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η πληρότητα του ρόστερ του Antilalos B.C  σε όλες τις θέσεις.