57
Singular Logic 11 14 12 13 12 62 -
Hawks 11 21 5 13 7 57 -

Διαστημική η Space Hellas 2… στην παράταση!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Seven 2, oι Space Hellas 2 υποδέχτηκαν τους Hawks. Σε ένα δυνατό παιχνίδι του τρίτου ομίλου του Winter Cup οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν με πολύ κόπο την πολυπόθητη νίκη στην παράταση με κορυφαίους τους Καπλάνη(18π.) και Παπαευαγγέλου(23π.) απέναντι στην παρέα των Ματζώρου(13π.) και Παπανικόλα(17π.) που αγωνίστηκε με μόλις πέντε παίκτες. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 62-57 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Space με το τρίποντο του Καπλάνη, αλλά οι Hawks με ένα σερί οκτώ πόντων από Λιάμπεη(2π.), Ματζώρο(2π.) και Παπανικόλα(4π.) έγραψαν το 3-8 τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Δευτεραίος και Καπλάνης με ακόμη ένα τρίποντο ισοφάρισαν για το 8-8, ενώ στο τελευταίο λεπτό το καλάθι του Αλεβίζου για τους γηπεδούχους έγραψε το επιμέρους 11-11.

Οι Hawks σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο έγραψαν 21 πόντους στο σύνολο με κύριο πρωταγωνιστή τον Παπανικόλα(11π.), ενώ τα τρίποντα των Ματζώρου και Λιάμπεη, έδωσαν σημαντική βοήθεια από την περιφέρεια. Αντίστοιχα οι Space έγραψαν 14 πόντους εκ των οποίων οι 11 του Παπαευαγγέλου, που βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 25-32.

Δυναμικά ξαναμπήκαν στο παιχνίδι οι Space στην τρίτη περίοδο με εννέα σερί πόντους από Παπαευαγγέλου(4π.), Καραφώτη(2π.) και Αράπογλου(3π.), παίρνοντας το προβάδισμα για το 34-32. Οι φιλοξενούμενοι που βγήκαν εκτός ρυθμού, κατάφεραν να γράψουν μόλις πέντε πόντους στο σύνολο, ενώ με το καλάθι του Κωλέτση ισοφάρισαν στα τελευταία 30″, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 37-37.

Εκπλήξεις επιφύλασσε η τελευταία περίοδος με τις δύο ομάδες να μάχονται για το προβάδισμα καθ' όλη την διάρκεια. Οι Hawks παρά την κούρασή τους κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ μέχρι και το τρίτο λεπτό πριν την λήξη, με τον Λιάμπεη να βγάζει τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Ο Παπαευαγγέλου όμως για τους Space με οκτώ προσωπικούς πόντους ήταν το κύριο πρόβλημα για την άμυνα των φιλοξενούμενων. Είκοσι δευτερόλεπτα πριν την λήξη το καλάθι του Παλιοκώστα ισοφάρισε για το 50-50 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η παράταση βρήκε τους Space να έχουν το προβάδισμα μέχρι και δυόμιση λεπτά πριν την λήξη, αλλά ο Κωλέτσης πήρε τον λόγο για τους Hawks και με έξι προσωπικούς πόντους στα 59″ έβαλε την ομάδα του στο +1. Την κρίσιμη στιγμή οι Space ανταποκρίθηκαν, και με έξι σερί πόντους από Καπλάνη(4π.) και Καραφώτη(2π.) πήραν την πολυπόθητη νίκη με τελικό σκορ 62-57.

Στο τέλος του αγώνα οι Space Hellas 2 είχαν 16/50 δίποντα(32%), 7/30 τρίποντα (23,3%) και 9/18 βολές(50%). Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, πραγματοποίησαν 5 κλεψίματα ενώ έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα οι Hawks είχαν 16/49 δίποντα(32,6%), 4/27 τρίποντα(14,8%) και 13/24 βολές(54,2%). Αντίστοιχα πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Σπύρος Παπαευαγγέλου με 23 πόντους, έχοντας 9/12 δίποντα(75%), 1/6 τρίποντα(16,7%) και 2/4 βολές(50%), ενώ μάζεψε  8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αλκιβιάδης Λιάμπεης  με 15 πόντους έχοντας 3/10 δίποντα(30%), 2/12 τρίποντα(16,7%) και 3/4 βολές(75%) ενώ παράλληλα έγραψε 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 45 λεπτά συμμετοχής.

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Αράπογλου 7(2), Καπλάνης 18(4), Χατζησάββας, Μαρίνος, Παλιοκώστας 3, Δευτεραίος 2, Καραφώτης 6, Παπαευαγγέλου 23(1), Αλεβίζος 3

Hawks (Ματζώρος): Ματζώρος 13(1), Κωλέτσης 12, Χαϊδεμένος, Παπανικόλας 17(1), Λιάμπεης 15(2)

Τι μας άρεσε:  Δυνατό παιχνίδι με πολλές ανατροπές που κράτησε το ενδιαφέρον μας μέχρι και το τέλος.