31/10/2019
JugoPLASTIKA 24 14 20 27 - 85 -
Devotion 13 32 25 27 - 97 -

Διαστημικό σκορ και νίκη για Devotion!

Το βράδυ της Πέμπτης για την 5η αγωνιστική του BPL, η JugoPlastika υποδέχθηκε την Devotion. Tο παιχνίδι ήταν πάρα πολύ ωραίο με την με την επίθεση να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ! H Jugo βρέθηκε στο + 16 μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου ,αλλά από κει και πέρα η Devotion με τους Δενδή και Βουρλούμη γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με σκορ 97-85!
Η πρώτη περίοδος του αγώνα ήταν ξεκάθαρα των γηπεδούχων. Με μπροστάρη τον Παπανικολάου η JugoPlastika έφτασε στο +9. H Devotion έμεινε πολύ χαμηλά καθώς δεν μπορούσε να αντιδράσει. 13 πόντους είχε ο «Παπ» ενώ για την Devotion ο Βουρλούμης είχε 6.
Η Devotion ξύπνησε στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Με τον Βουρλούμη να δίνει το σήμα, βάζοντας τέσσερα τρίποντα και με τον Δενδή να έχει 9, η ομάδα του Βασιλείου (έλλειπε) έσβησε τελείως την διαφορά. Για την Jugo 6 πόντους είχε ο Κατσιφός ενώ 8 ο Παπανικολάου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει 38-45.
Υψηλό ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Το επιθετικό του κρεσέντο συνέχισε ο Δενδής με τρία καλάθια, ενώ για τους «γιουγκοσλάβους» ξεχώρισε για ακόμα μία φορά ο Παπανικολάου με 10 πόντους.
το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο! Από τη μία η Devotion προσπαθησε να διατηρήσει διαφορά, ενώ από την άλλη η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να μειώσει. Αν και ο Παπανικολάου σκόραρε 18 από τους συνολικά 49 πόντους τους αυτή την περίοδο, η JP δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και έχασε από την ανώτερη Devotion η οποία είδε τον Δενδή να βάζει 12 στην τελευταία περίοδο για το τελικο 97-85!
Mvp ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 6 ασσίστ και 1 λάθος σε 27:34 λεπτά αγώνα. Σούταρε 9/11 δίποντα (81,8%), 3/5 τρίποντα (60%) και 1/2 βολές (50%). Ο Γιώργος Παπανικολάου ήταν ο καλύτερος των ηττημένων με 49 πόντους (!), 14 ριμπάουντ (9-5), 3 ασσίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 2 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 18/32 δίποντα (56,3%), 3/18 τρίποντα (16,7%) και 4/6 βολές (66,7%).
Σαν σύνολο, η JugoPlastika είχε 26/58 δίποντα (44,8%), 9/38 τρίποντα (23,7%), 6/10 βολές (60%), 50 ριμπάουντ (21-29), 17 ασσίστ, 9 κλεψίματα, 2 τάπες και 14 λάθη. Η Devotion είχε 33/60 δίποντα (55%), 9/21 τρίποντα (42,9%), 4/8 βολές (50%), 40 ριμπάουντ (5-35), 25 ασσίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.
JugoPlastika (Αντωνακάκης): Παπανικολαόυ 49 (14 ριμπ), Κατσιφός 12 (9 ριμπ), Αντωνακάκης 10, Νασόπουλος 4 (11 ριμπ), Ντίνας 6, Καπελιώτης 4.
Devotion (Δενδής): Πετρόπουλος 2, Νικόλοπους 17, Μπέτσος 10, Βουρλούμης 26, Τσούρας 8, Δενδής 28, Τζαμαρίας 6 (8 ριμπ).
Τι μας άρεσε: Η τρομακτική επίδοση του Παπανικολαόυ που «έσπασε» το ρεκόρ για τους περισσότερους πόντους, στην διοργάνωση της Πάτρας!