11/01/2020
Space Hellas 18 21 8 20 - 67 -
Fast Break 10 15 6 16 - 47 -

Διαστημικοί, το λέει και το όνομά τους!

Όμορφο παιχνίδι παρακολουθήσαμε ανάμεσα στους Space Hellas και τους Fast Break, στο κλειστό της Ανθούσας, στα πλαίσια της Master κατηγορίας, με νικητές τους πρώτους με 67-47.

Μπαμπάκος, Σιαρρές και Αναστασόπουλος ήταν πολύ καλοί στις αρχές του αγώνα, οδηγώντας τους Space Hellas σε ένα προβάδισμα 8-10 πόντων περίπου στα μισά της περιόδου, με αρκετά λάθη να γίνονται στο κατέβασμα της μπάλας για τους Fast Break, γεγονός που εκμεταλλεύονταν οι Space και σκόραραν με ευκολία. Η συνέχεια ήταν πιο ισορροπημένη, με τους Μπουλαξή και Κοσένα να ανεβάζουν την απόδοσή τους, να είναι πιο ενεργητικοί με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-10 υπέρ των γηπεδούχων Space Hellas.

Μουδιασμένο το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τους Ηλιόπουλο και Κεραμάρη να σκοράρουν και τον Μπουλαξή με τρίποντο να κάνει το 22-15 και να μειώνει για τους Fast Break. Ο Καπόπουλος ξεχώρισε στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, όντας πάρα πολύ ουσιαστικός, με τους Space Hellas να χτυπούν όποτε μπορούν στον αιφνιδιασμό και να κλείνουν το ημίχρονο με 39-25 μπροστά, παρά τον τραυματισμό του Ντουμάνη, ο οποίος δε συνέχισε στον αγώνα.

Μετά την ανάπαυλα, οι Fast Break βγήκαν πιο ζωηροί στο παρκέ, μειώνοντας στους εννέα πόντους, καθώς οι Space Hellas έμειναν στα αποδυτήρια, αφού δεν σκόραραν για πέντε περίπου λεπτά, μέχρι ένα τρίποντο του Βεργόγιαννη ακριβώς στο πέμπτο λεπτό να σταματήσει το κακό διάστημα για την ομάδα του. Η συνέχεια ήταν ακριβώς η αντίθετη, με το αρνητικό επιθετικά σερί να έρχεται από την πλευρά των Fast Break για τα επόμενα πέντε λεπτά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Όμορφο το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ρυθμό να είναι αρκετά πιο χαλαρός, με τους Κωνσταντινίδη και Βεργόγιαννη να είναι πολύ θετικοί για τους Space Hellas, τους Κεραμάρη και Μπουλαξή να σκοράρουν από την περιφέρεια για τους Fast Break, με τον αγώνα να οδηγείται στην τελική του μορφή, με το 67-47 να είναι το τελικό αποτέλεσμα υπέρ των Space Hellas.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Σιαρές, με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη. Από πλευράς Fast Break ξεχώρισε ο Γιάννης Κεραμάρης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Space Hellas είχαν 28/65 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/6 βολές, 35 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 21 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 10 λάθη. Συνολικά οι Fast Break είχαν 12/30 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/9 βολές, 37 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 24 λάθη.

Space Hellas (Ντουμάνης):Αναστασόπουλος 4, Βεργόγιαννης 13, Ηλιόπουλος 4, Ελευθερίου 4 (5 ριμπ), Κωνσταντινίδης 13, Μπαμπάκος 9 (9 ριμπ), Ντουμάνης, Σιαρές 12 (7 ασ), Καπόπουλος 8 (6 ασ).

Fast Break (Μπουλαξής):Τσικλιτάς 6 (4 ριμπ), Σμυρνής 2 (6 ριμπ), Μπουλαξής 15 (9 ριμπ), Κοσσένας 3 (6 ριμπ), Κεραμάρης 19 (10 ριμπ), Μακρής 2, Γεωργαντάς.

Τι μας άρεσε: Η ολοκληρωτική εμφάνιση της Space Hellas.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Ντουμάνη.