01/07/2021
Houston Problems 10 12 15 12 - 49 -
Ιχώρ 20 14 26 29 - 89 -

Διαστημικός Ιχώρ, δεν αντιμετώπισε “Problems”!

Ένα …καλοκουρδισμένο σύνολο παρακολουθήσαμε να λειτουργεί και να προσφέρει απλόχερα θέαμα στο παρκέ του Athens Sports Hall στον Κολωνό, με τον Ιχώρ να κερδίζει εύκολα με 49-89 τους Houston Problems, στην επανέναρξη των υποχρεώσεων των δύο ομάδων, στα πλαίσια του Development Summer League αυτή τη φορά .

Δε φάνηκε να επηρεάζει η αποχή τους φιλοξενούμενους, με τους Γαλανάκη, Πετρίδη Γασπαράτο και Κολοκυθά να εκτελούν από τα 6.75 και να δίνουν από νωρίς προβάδισμα στον Ιχώρ, με τον Αλέξανδρο Καλπούζο από την άλλη να ειναι η κύρια επιθετική απειλή, μη μπορώντας όμως να μειώσει παραπάνω από το 10-20 που έκλεισε το δεκάλεπτο.

Κάποιες βεβιασμένες προσπάθειες στην αρχή του δεκαλέπτου έκοψαν λίγο το ρυθμό του αγώνα, με τους Γασπαράτο και Πατρινό όμως να μην έχουν όρεξη για …αστεία, η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στους 16 (16-32), πριν ο ορεξάτος Σταυρόπουλος από Houston, μειώσει στο 22-34, κλείνοντας το ημίχρονο.

Ο Ιχώρ με ένα σερί 2-11 ανέβασε τη διαφορά στους 21 (24-45), με ένα ενδιάμεσο καλό διάστημα των γηπεδούχων να κατευνάζει τα κύματα …αιφνιδιασμού της παρέας του Ευαγγέλου, με τον Πατρινό τελικά να τρέχει, να σκοράρει, να πασάρει και γενικά να κάνει τα πάντα Προς το τέλος της τρίτης περιόδου  για την εκτόξευση ξανά της διαφοράς στους 23, 37-60.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια ευκαιρία για τις δύο ομάδες να …ξεμπουκώσουν επιθετικά, με το αποτέλεσμα στην ουσία να έχει εν πολλοίς κριθεί, με τον Ρόσσι να βρίσκει χώρο και ευκαιρία για σκορ (6 πόντους), μέχρι ο Στάμαργας εμφανιστεί και αυτός στο …πινακάκι του σκορ για Ιχώρ, με το παιχνίδι να κλείνει στο 49-89!

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Ιωάννης Πατρινός με 24 πόντους τους, 10 ριμπάουντ, 2 ασιστ, κλεψίματα και ενα λάθος. Από Houston ξεχώρισε ο Γιώργος Σταυρόπουλος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Houston είχαν 19/64 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/10 βολές, 38 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Ο Ιχώρ είχε 28/53 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 6/7 βολές, 52 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 13 λάθη.

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Σταυρόπουλος 17 (10 ριμπ.), Τσουραπάς 2, Καλπούζος Αλ. 14 (7 ριμπ.), Καλπούζος Δ. 6 (11 ριμπ.), Τσιάγκος, Σπέντζος 2, Μακρής, Ρόσσι 8.

Ιχώρ (Ευαγγέλου): Τσιπλάκος 4 (14 ριμπ.), Γασπαράρατος 21 (6 ριμπ.), Κολοκυθάς 5, Στάμαργας 7, Πετρίδης 5, Πατρινός 24 (10 ριμπ.), Ευαγγέλου 18 (9 ριμπ.), Γαλανάκης 5.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού και η διάθεση των δύο ομάδων να τρέξουν!