67
Milwaukee Kebabs 22 5 17 11 - 55 -
Aces 17 12 24 14 - 67 -

Διαστημικός Μπατζάκας – Ονειρικοί West Coast Aces!

Παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχοντας σε καυτή μέρα τον Μπατζάκα με 22 πόντους, οι West Coast Aces επικράτησαν δίκαια των Milwaukee Kebabs με 55-67 και πήραν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον έκτο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής.

Εξαιρετικό ήταν το θέαμα που παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους Milwaukee Kebabs να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα 7 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 22-17, χάρη σε 8 πόντους του Αγαλιώτη, 5 του Πέτρου Ασπρά, 4 του Σαμπροβαλάκη και τρίποντο του Ανεμοδουρά. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Μπατζάκας και Δημητριάδης με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα οι Νίκος Κοντακιώτης και Αναστάσης Ναρεκιάν.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι είδαμε στην δεύτερη περίοδο, με τους West Coast Aces να προσπερνούν από το -7 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το τιμόνι στα χέρια τους με 27-29, έπειτα από 4 πόντους του Γιώργου Κοντακιώτη και 3 του Ευμορφόπουλου. Λίγα πράγματα επιθετικά από τους κόκκινους σε εκείνο το διάστημα, με τον Καραμαλέγκο να βάζει ένα τρίποντο και τον Αγαλιώτη να έχει 2 πόντους.

Έχοντας πάρει φορά από το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Άσσοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς με 8 πόντους του Μπατζάκα, 6 του Γιώργου Κοντακιώτη, 5 το Αναστάση Ναρεκιάν και έμμεσο τρίποντο του Στεργιόπουλου, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 39-51, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Καραμαλέγκου ήταν να ρίξει την διαφορά στους 9, 44-53, με τους Αγαλιώτη και Ανεμοδουρά να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπατζάκας έδειχνε ασταμάτητος και με 10 δικούς του πόντους, αλλά και μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, οι West Coast Aces έφτασαν στην μεγάλη νίκη με. Πάλεψαν οι Αγαλιώτης (6π) και Πέτρος Ασπράς (5π) για να γυρίσουν το ματς, ωστόσο οι Milwaukee Kebabs δεν απείλησαν σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου τον αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 16/41 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 24/64 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Kebabs ο Αγαλιώτης με 23 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 6/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των West Coast Aces ο Μπατζάκας με 22 πόντους, έχοντας 2/2  βολές, 10/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος): Ασπράς Α., Ανεμοδουράς 7 (1), Καραμαλέγκος 3 (1), Αγαλιώτης 23 (1), Ανδρέου, Ασπράς Π. 12, Τσιγκάκος 2, Τζώρτζος 4, Σαμπροβαλάκης 4, Λόης, Δημόπουλος, Σαμιός

West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 13, Ναρεκιάν Α. 10 (2), Κοντακιώτης Ν. 5 (1), Ευμορφόπουλος 5, Μπατζάκας 22, Μαραβέλιας 1, Στεργιόπουλος 5, Λεοντιάδης, Ναρεκιάν Τ., Δημητριάδης 6

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Μπατζάκα, όπως και συνολικά όλων των West Coast Aces!