01/11/2021
Los Abeles Fakers 10 15 12 12 - 49 -
Μίνωες 10 11 16 9 - 46 -

Διατήρησαν το αήττητο οι Los Abeles Fakers !

Στο κλειστό τou Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Developmemt 2 , η Φιορετσίνα πέτυχε τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκε των Powerpuff Boys με 47-58.

Ο Γιώργος Εφραιμίδης και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και επανασυστήθηκαν στα γήπεδα του Basketaki the League ως μια ομάδα που θα κάνεις θόρυβο  στο πρωτάθλημα της Development 2.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν το τον έλεγχο , αφού προηγήθηκαν , 4-0 και 7–6, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 3-10 και να κλείνουν τη περίοδο σε θέση οδηγού με 10-16  .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι ακολουθήσει , καθώς η Φιορετσίνα δεν έχασε το προβάδισμα σε κανέναν χρονικό σημείο ,13-18 και 19-21 , ενώ με ένα εντυπωσιακό σερί 2-13 πέρασε μπροστά με δεκατρείς πόντους διαφορά , 21-34 , όπου ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στο τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτατη τιμή της ,αυτής των δεκαεννιά πόντων με 34-53 .

Η τελευταία στροφή του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της development 2  με 47-58 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Εφραιμίδης  με 16 πόντους , 22 ριμπάουντ , 5 ασιστ , 1 κλεψίματα και 3 κοψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο φοβερός και τρομερός Goran Gacic είχε 18 πόντους , 13 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλεψίμo και 1 κόψιμο .

Η Φιορετσίνα  είχε 20/49 δίποντα , 5/19 τρίποντα , 3/5 βολές , 54 ριμπάουντ , 13 ασίστ ,  2 κλεψίματα , 5 κοψίματα  και 13 λάθη , ενώ οι Powerpuff Boys είχαν 15/49 δίποντα , 4/26 τρίποντα , 5/7 βολές , 40 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 7 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 6 λάθη .

Powerpuff Boys(Σαμοϊλης): Σταλμπουτζίδης , Καραγκουλές 2 , Ράουατ 7 , Gacic 18 , Σαμοϊλης 11 , Παππάς 9 ,

Φιορετσίνα(Στασινόπουλος) : Ξυλογιαννόπουλος 9 , Μακρίδης 13 , Μερτίκας 3 , Αθανασόπουλος 2 , Εφραιμίδης 16 , Στασινόπουλος , Παπαγιάννης 5 , Μαλακός 10 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση της Φιορετσίνα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !