03/02/2024
Big Babes 20 36 54 69 - 69 -
Sintrim Team 25 31 45 62 - 62 -

Διατηρούν την πρωτιά οι Big Babes!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Sintrim μπήκαν αποφασισμένοι για να παίξουν γρήγορα, με τον Leyssens να είναι ο "μαέστρος" που έδωσε τις νότες του για την υπόλοιπη ομάδα. Κατάφεραν να κρατήσουν τον ρυθμό αλλά και την διαφορά, στέλνοντάς την στους 7 πόντους τρεις φορές (12 -19, 14-21 και 16-23), ενώ το σερί 0-5 με το οποίο ξεκίνησαν τον αγώνα σίγουρα τους έδωσε μια έξτρα ώθηση για να κρατήσουν το υψηλό τέμπο στο παιχνίδι, κάτι που τους ευνόησε, καθώς η πρώτη περίοδος έληξε στο 20-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι από πλευράς Big Babes έγινε πολύ physical. Ήταν ένας τρόπος να πέσει ο φρενήρης ρυθμός ο οποίος επικρατούσε μέχρι πρότινος, κάτι που πραγματοποιήθηκε: ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Αναμενόταν ξέσπασμα-μερικό ή ολικό, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο- από τους Big Babes, όμως ούτε ο πιο φιλόδοξος φίλος τους δεν θα μπορούσε να φανταστεί πως όχι μόνο θα "έτρεχαν" ένα ασύλληπτο σερί 14-0, αλλά θα άφηναν το καλάθι τους ανέγγιχτο για 8:15 αγωνιστικά λεπτά! Τίποτα δεν έμοιαζε να λειτουργεί για τους Sintrim, οι οποίοι νικήθηκαν από την συλλογική άμυνα που συνάντησαν από τους αντιπάλους τους, με την οποία αυτοί πορεύθηκαν και πήραν ενέργεια για την επίθεσή τους. Έχοντας το momentum στην μεριά τους, οι Big Babes βρέθηκαν να προηγούνται με 5 πόντους με την συμπλήρωση 20 αγωνιστικών λεπτών (36-31).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, deja vu πλανόταν στον αέρα του κλειστού γυμναστηρίου 10, καθώς οι Sintrim "έτρεξαν" πολύ γρήγορα ένα νέο σερί 0-5, στέλνοντας το παιχνίδι στην ισορροπία (36-36). Το παιχνίδι έφτασε ξανά σε ισοπαλία, στους 41 πόντους αυτήν τη φορά, με τις δύο ομάδες να επιστρέφουν στον γρήγορο ρυθμό με τον οποίο πορεύθηκαν στο ξεκίνημα αυτού. Έκτοτε, οι Big Babes έκαναν και πάλι τα... μαγικά τους, και καθιέρωσαν σερί 11-0 σε ένα πολύ κομβικό χρονικό σημείο (λίγο πριν την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών), ανακτώντας το momentum το οποίο αιωρούταν, ψάχνοντας "κάτοχο". Τα 30 λεπτά συμπληρώθηκαν με σκορ 54-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι δύο ομάδες αντάλλαξαν κάποια γρήγορα καλάθια, αυτό ξεκίνησε και πάλι με υψηλό σκορ και αυτή τη φορά και με ανισορροπία στην άμυνα των Sintrim, οι οποίοι αποφάσισαν να επενδύσουν περισσότερο στην "φρούρηση" της ρακέτας τους (χαρακτηρηστικό της απόφασης αυτής ο Λιάτσικος που δεν είχε παίκτη να μαρκάρει μέσα στην ρακέτα και έβγαινε στην περίμετρο για να περιορίσει τους χειριστές των Babes). Οι Sintrim, κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά απο τους 10 πόντους (59-49) στους 3 (59-56), αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους να καλέσουν εσπευσμένα time out (6:21), εκμεταλλευόμενοι καλά στοιχεία και βρίσκοντας πόντους από αιφνιδιασμούς που προέκυψαν από κλεψίματα (αποτέλεσμα πιεστικής και "εύκαμπτης" άμυνας). Έκτοτε κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά οι Big Babes κατάφεραν να πράξουν αυτά που ήταν σωστά για αυτούς, διατηρώντας καθαρό μυαλό προς το τέλος του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν την 13η τους νίκη, επικρατώντας των αξιόμαχων Sintrim Team με 69-62.

Ο Νικόλαος Τερζίδης απέσπασε τον τίτλο του Bettson Greece MVP, μετρώντας 18 πόντους, 5 ριμπάουντ (2 επιθετικά), 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 27 αγωνιστικά λεπτά (18EFF)

Δατσέρης 2, Δημητριάδης 8, Ιατρίδης 10, Κουτσιανούδης 2, Μεγαλόπουλος 12, Παουλεάνου 11, Χαλκίδης 6

Big Babes-δίποντα: 20/50 (40%), τρίποντα: 4/27 (15%), βολές: 17/31 (55%)

Ο διακριθείς των Sintrim Team ήταν ο Αστέριος Σαλαβάτης, ο οποίος σε 36 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 16 πόντους, 14 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη (26EFF)