29/11/2019
Deflections 20 13 11 14 - 58 -
Peristeri Histons 10 14 13 20 - 57 -

Διατήρησαν το αήττητο τους οι Deflections!

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, οι Deflections πήραν μεγάλη νίκη με 58-57 κόντρα στους Peristeri Histons και διατήρησαν το αήττητο τους.

Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Χειράκη μπήκε δυνατά στο παρκέ και με τους Νικολαίδη-Καμπά να σημειώνουν από 5 πόντους, προηγήθηκαν με 20-10, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση. Για τους Περιστεριώτες, από 2 πόντους έβαλαν οι Γιοβάνης, Μάνος και Πλινθίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο σκληρή άμυνα. Οι Histons, έτρεξαν ένα επιμέρους 14-13, μείωσαν, αλλά είδαν τον Αντρέα Γιοβάνη να γυρίζει το πόδι του και να αποχωρεί τραυματίας. Σταυρόπουλος από τη μία με 5 πόντους και Γιοβάνης από την άλλη με 6 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Histons αργά και μεθοδικά να μειώνουν στο σκορ. Για τους Deflections, ο Παντελής Κατσαρός έπαιρνε πρωτοβουλίες στην επίθεση, ενώ για τους μπλε 4 πόντους έβαλε ο Ηλιόπουλος και 3 πρόσθεσε ο Κλήμης. Οι Deflections, με το τέλος της τρίτης περιόδου, ήταν μπροστά στο σκορ με 44-37.

Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν κόλαση. Οι Deflections είδαν τους Πάλλα και Σκανδάλη να αποχωρούν τραυματίες και κάπως σάστισαν. Οι Histons με πολύ μεγάλα σουτ του Πλινθίδη και του Κλήμη μείωσαν στο πόντου αλλά έχασαν την τελευταία επίθεση, γνωρίζοντας τελικά την ήττα. Το τελικό 58-57 αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μάνος Κάμπας με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Πλινθίδης με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/56 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 13/20 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα κι έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη, οι Peristeri Histons είχαν 19/61 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 14/25 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα κι έκαναν 12 λάθη.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 9, Μαρφαντάς, Σταυρόπουλος 10, Σκανδάλης 5, Μενδρινός 2, Οικονομάκος 4, Αντωνάκης, Νικολαΐδης 9, Πάλλας 4,  Μαζιώτης 6, Κάμπας 9.

Peristeri Histons (Γιοβάνης): Πλινθίδης Ν, Στεφανίτσης, Μάνος 2, Ηλιόπουλος 9, Κλήμης 11, Καϊάφας, Καλαϊτζάκης 7, Πλινθίδης Μ 18, Ντούκας 2, Μιχαλόπουλος, Γιοβάνης 8.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί που υπήρξαν!