24/01/2020
Athens Crips 15 13 13 19 - 60 -
Fast Break 9 8 12 20 - 49 -

Διατήρησαν το προβάδισμα έως το τέλος οι Athens Crips!

Στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Winter Master League, οι Athens Crips και οι Fast Break, θα έρθουν αντιμέτωποι στο κλειστό των εκπαιδευτήριων Πλάτωνα. Οι Athens Crips με σερί στον όμιλο 3-5, όπως μας αποκάλυψαν, έχουν στόχο το 5-5 μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου και αναζητούσαν νίκη με τους Fast Break, για να πετύχουν το στόχο τους. Οι Fast Break πάλι με σερί 1-7, δεν ήθελαν και άλλους βαθμολογικούς πόντους να χαθούν πριν τη λήξη του πρώτου γύρου.

Στην πρώτη περίοδο θα επικρατήσουν οι Athens Crips με σκορ 15-9, καθώς είχαν καλύτερες επιλογές από τους Fast Break που επέλεγαν δύσκολες ατομικές ενέργειες. Από τους Athens Crips ξεχώρισαν επιθετικά ο Γκουγκoύσης που πέτυχε 9 πόντους με 1 τρίποντο και τον ακολούθησε ο Σμυρλής με 4. Για τους Fast Break ξεχώρισαν οι Βαΐτσης με 4 πόντους και ο Γκιουλιστάνης με 3.

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Crips θα παραμείνουν σταθεροί επιθετικά με 13 πόντους, ενώ οι Fast Break θα δυσκολευτούν για άλλη μία περίοδο να σκοράρουν με 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο. Από τους Athens Crips θα ξεχωρίσει ο Γιγουρτάκης με 7 πόντους, ενώ από τους Fast Break, με ένα τρίποντο και συνολικά 5 πόντους ο Κοσσένας.

Στην τρίτη περίοδο οι Fast Break θα αρχίσουν να αξιοποιούν την υπεροχή του Βαΐτση στο χρωματιστό, αλλά δε θα καταφέρουν να περιορίσουν αμυντικά τους Athens Crips, οι οποίοι για άλλη μία περίοδο θα σκοράρουν 13 πόντους. Από τους Athens Crips, ο Σαλπέας Ιωάννης θα πετύχει 4 πόντους και 3 ο Γιγουρτάκης. Για τους φιλοξενούμενους θα ηγηθεί ο Βαΐτσης με 8 από τους 12 πόντους των Fast Break σε αυτή την περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες θα πάνε σε πολύ υψηλό σκορ, με σκορ δεκαλέπτου 19-20 υπερ των Fast Break. Ωστόσο, αν και οι Fast Break φάνηκαν να κατανοούν τα λάθη τους, ο λιγοστός χρόνος και η επιθετική απόδοση τω Athens Crips, δεν τους άφησαν να πλησιάσουν στο σκορ, με τελικό αποτέλεσμα 60-49 υπερ των Athens Crips. Για τους νικητές, ο Γκουγκoύσης στην τέταρτη περίοδο θα πετύχει 10 πόντους (1 τρίποντο), και από τους Fast Break  ο Κεραμάρης που δεν είχε φανεί έως την τέταρτη περίοδο, θα πετύχει 9 πόντους με 1 τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/19 βολές, 22/67 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 48 rebounds (15 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 4/10 βολές, 18/39 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 11 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Γκουγκούσης (Athens Crips) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 3/5 βολές, 6/8 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 4 αμυντικά rebounds, μοίρασε 1 assist, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 16 (Λάθη:3).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Κεραμάρης (Fast Break) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 0/2 βολές, 3/6 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 3 assists και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:2).

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γιγουρτάκης 10 (double-double/reb.O-D/4-8), Γκουγκoύσης 21(2), Κουρκουλής 2, Μαρακάκης 2, Μαρκαντώνης 4, Οικονόμου 4, Παπαδόπουλος 2, Σαλπέας Ιωάννης 8, Σμυρλής 7.

Fast Break (Μπουλαξής): Βαΐτσης 14, Γκιουλιστάνης 12, Καραματσούκης 2, Κεραμάρης 9(1), Κοσσένας 7(1), Μακρής, Μπουλαξής 5(1), Σμυρνής.

Τι μας άρεσε: Το ότι σκόραραν όλοι οι παίκτες των Athens Crips και ο ρυθμός με το οποίο ο Κεραμάρης κατέβαζε rebounds.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Fast Break μπορούσαν να χτυπήσουν το παιχνίδι, αλλά το συνειδητοποίησαν ή έστω το προσπάθησαν με πάθος, μόνο όταν ήταν πολύ αργά.