14/04/2022
Beerokoillers 3 14 11 9 - 37 -
Campeon Εθνικός Star 19 7 11 12 - 49 -

Διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες ο Εθνικός Star!

Την Τετάρτη το βράδυ 13 Απριλίου στο Μπασκετάκι Αρένα,ο Εθνικός Star παίρνοντας από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, πήρε μια σχετικά άνετη νίκη με 37 – 49 απέναντι στους Beerokoillers και διατήρησε τις λιγοστές του ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε ο Εθνικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον εξαιρετικό Δεληδάκη να τον οδηγεί με 10 πόντους και τον Βαλμά να ακολουθεί με 5, πήρε προβάδισμα με 3 – 19. Για τους πολύ άστοχους Beerokoillers, ένα καλάθι πέτυχε ο Μανδηλαράς και μία βολή ο Λιακόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με πρώτο βιολί τον Καπελλέ με 7 πόντους και τον Παπαδημητρίου να βάζει ένα τρίποντο, μείωσαν σε 17 – 26. Ο Βαλμάς ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με 5 πόντους και δύο βολές έβαλε ο Λάππας.

Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη και ισόπαλη μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Εθνικό να προηγείται 28-37. Οι Beerokoillers προσπαθούσαν να μειώσουν με πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς πέντε διαφορετικοί παίκτες βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τον Βαλμά να βγαίνει μπροστά με πόντους και τον Ζουρίδη να βάζει ένα τρίποντο, διατηρούσαν το + 9.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην έκβαση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάςουν με τον Μανδηλαρά να πετυχαίνει 4 πόντους, τον Παπαδημητρίου ένα τρίποντο και τον Ψεματίκα καλάθι από κοντά, αλλά ο Εθνικός με τον Δεληδάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με 37 – 49.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Δεληδάκης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μανδηλαράς με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Beerokoillers είχαν 10 / 41 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 2 / 6 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Ο Εθνικός είχε 16 / 50 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Καπελλές 10(7ρ.), Λιακόπουλος 5(10ρ.), Μανδηλαράς 10(11ρ.) Νεοφύτου 2, Παπαδημητρίου 8,Τσαφάρας, Ψεματίκας 2.

Εθνικός(Δεληδάκης): Βαλμάς 16(6ρ.), Δεληδάκης 18(7ρ.), Ζουρίδης 3(11ρ.), Λάππας 6, Σέκερης 4, Τόλιας 2(15ρ.), Φλάσκος .

Τι μας άρεσε: Οι no look πάσες του Ζουρίδη.