16/03/2023
Yellow Submarine 17 17 16 16 - 65 -
Net Reapers 7 9 8 8 - 32 -

Διατηρούν την πρώτη θέση τα κίτρινα υποβρύχια

Το απόγευμα της Πέμπτης στο promitheas park τα κίτρινα υποβρύχια 'βύθισαν' τους Net Reapers χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία με σκορ (65-32).

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι submarine ήλεγχαν τον ρυθμό και ξεφύγανε στο σκορ με 10 πόντους διαφορά μετά το πέρας της περιόδου. Ο Καμπάσης ήτανε αυτός που είχε το πάνω χέρι πετυχαίνοντας 6 πόντους.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι reapers συνέχισαν να φαίνονται ανήσυχοι με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί στους 18 από το πρώτο ημίχρονο. Ο  Στεφανίδης ήταν ο πρωταγωνιστής στο 2ο δεκάλεπτο καθώς κατάφερε να βάλει 2 τρίποντα βοηθώντας την ομάδα του αρκετά και αμυντικά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  Καμπάσης και Αναστασόπουλος δημιούργησαν τεράστιο πονοκέφαλο στους αντιπάλους τους καθώς σκόραραν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο μάλιστα να σαρώνει και στα επιθετικά ριμπάουντ. Με την διαφορά να έχει φτάσει πολύ ψηλά και το σκορ να είναι (50-24) οι  reapers εψάχναν ένα θαύμα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό καθώς πολύ δύσκολα ανατρέπεται μία τέτοια διαφορά. Ο Αναστασόπουλος ήταν ακόμα ζεστός από το προηγούμενο δεκάλεπτο και σκόραρε άλλους 6 πόντους οδηγώντας την ομάδα του σε υπερδιπλάσιο σκορ από αυτό των αντιπάλων.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καμπάσης που έφτασε σε ένα καταπληκτικό double-double πετυχαίνοντας 18 πόντους 20 ριμπάουντ(10 επιθετικά) και 1 κλέψιμο

Yellow Submarine: Αναστασόπουλος 10, Καμπάσης 18, Κοντογεώργας 10, Μανέτας 4, Στεφανίδης 13,  Μαρκόπουλος 2, Σπαλιάρας 8

Net Reapers: Κοκορόπουλος 1 , Βελγάκης 0, Τσάκωνας 2, Τζανής Μ. 10 , Τζανής Χ. 0, Στιβακτάκης 2, Τόλιας 4, Σεργιάννης 5, Σαπουνάς 7, Ανδρουτσόπουλος 1