27/11/2023
Paliagoura 22 18 13 16 - 69 -
Hood BC 15 6 24 21 - 66 -

Δια χειρός Αβανίδη στους 32!

Δευτέρα βράδυ στο Athens Sports Hall για το θεσμό του Basketaki Cup, τα Paliagoura, αν και φλέρταραν ανοιχτά με τη φωτιά, τελικά δεν κάηκαν και νίκησαν μετά από ένα ματς θρίλερ τη Hood με σκορ 69-66!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι πράσινοι με τον Κασκάνη να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα, τον Καλογιάννη να κυριαρχεί μέσα απο το ζωγραφιστό και τον Σταφυλά να συνδέεται δύο φορές έξω την γραμμή των 6.75, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 22–15.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού τα Paliagoura ανέβασαν την απόδοση τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο στους πέντε πόντους και με τους Αβανίδη, Κασκάνη και Σταφυλλά να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στο ημίχρονο έχοντας διαφορά 19 πόντων με σκορ 40-21.

Οι παίκτες του Στεργιού Πατσάκα με την επιστροφή τους στο παρκέ του Athens Sports Hall μπήκαν αποφασισμένοι να παρουσιάσουν και συνάμα να ξεδιπλώσουν τις πραγματικές δυνατότητες που διαθέτουν σαν ομάδα, πίεσαν αφόρητα τους πράσινους, έκλεψαν μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 και με τον εκπληκτικό Αθανασόπουλο να επιβεβαιώνει την φήμη που τον ακολουθεί ως έναν από τους καλύτερους παίκτες της διοργάνωσης, αλλά και τους Σαρρή και Πετράκο να τον ακολουθούν σε απόδοση έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο μείον οχτώ με σκορ 53–45.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμα περισσότερο  και έφτασαν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού στο μείον ένα με σκορ 67–66. Ωστόσο, ο Ευάγγελος Αβανίδης, μετά από φάουλ που του έγινε, εμφανίστηκε ψύχραιμος από την γραμμή των ελευθέρων βολών και με 2/2 έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του(66-69). Στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρεις φορές την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στη παράταση έξω από τη γραμμή των 6.75, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους πράσινους να πανηγυρίζουν μία τεράστια νίκη με σκορ 69-66 και παράλληλα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketaki Cup!

Betsson MVP ο Ευάγγελος Αβανίδης με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέλιος Αθανασόπουλος είχε 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 15/41 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 9/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/46 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 17/28 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη .

Paliagoura(Δράκος): Αβανίδης 31, Ρουμελιώτης 3, Κασκάνης 16, Καλογιάννης 6, Κωστάκης, Σταφυλάς 9, Τσόγκας 4.

Hood(Πατσάκας): Πετράκος 14, Πρωτογερός 7, Αθανασόπουλος 28, Milicevic 1, Λαύκας 4, Στεφόπουλος, Σαρρής 12, Θεοδώρου.

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!