21/12/2021
Buzzer Eaters 13 7 9 15 - 44 -
Gunners 15 9 15 21 - 60 -

«Δίδαξαν» τι σημαίνει ήττα οι Gunners!

Ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο ήταν η αναμέτρηση των Buzzer Eaters με τους Gunners με τους φιλοξενούμενους να αναγκάζουν στην πρώτη τους ήττα τους Buzzer Eaters οι οποίοι πάλεψαν το ματς στα δύο πρώτα δεκάλεπτα όμως η παρέα των Πάνια, Καραμπέτσο και Κωστακιώτη είχαν άλλη άποψη για την έκβαση του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους γι’ αυτό και στο τέλος ήρθε και άνετη επικράτηση με το σκορ να σταματάει στο 44-60. Το ματς διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Περιστερίου το απόγευμα του Σαββάτου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Development League.

Με καλάθι του Δούφα άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι και στη συνέχεια διπλασίασαν τους πόντους τους με δίποντο του Δρούγκα κάνοντας το σκορ 4-0 στο πρώτο λεπτό του ματς. Το πρώτο μισό του δεκαλέπτου έκλεισε με τους Gunners να τρέχουν σερί 8-2 παίρνοντας προβάδισμα δύο πόντων (6-8). Μάλιστα αυτό το προβάδισμα του ενός καλαθιού κράτησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (13-15).

Χαμηλής παραγωγικότητας ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μη ξεπερνούν τους δέκα πόντους. Ο Δούρος σημείωσε το πρώτο καλάθι της περιόδου κάνοντας το σκορ 13-17 και αυτή η διαφορά των τεσσάρων πόντων έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όπου με τρίποντο του Κωστακιώτη γράφτηκε το 20-24. Χαρακτηριστική ήταν η αστοχία των δύο ομάδων στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου όπου δεν σημείωσαν ούτε έναν πόντο.

Με την επανέναρξη είδαμε και την πρώτη διψήφια διαφορά καθώς με σερί 6-0 οι «λευκοί» έκαναν το σκορ 20-30 και τους Eaters να συνεχίζουν να παραμένουν άστοχοι. Οι γηπεδούχοι είχαν να σκοράρουν από το 5:20 της δεύτερης περιόδου και σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο στο 5:55, δηλαδή κάτι παραπάνω από εννιά αγωνιστικά λεπτά μειώνοντας σε 22-30. Οι Gunners κράτησαν άνετα το προβάδισμά τους αφού το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 29-38.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα, δε δυσκολεύτηκαν να κλειδώσουν τη νίκη ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους έπειτα από 37 αγωνιστικά λεπτά όπου έκαναν το σκορ 35-55. Χαλάρωσαν στην άμυνά τους οι Gunners στο τελευταίο τρίλεπτο αλλά κράτησαν τη διαφορά σε ασφαλή γι’ αυτούς επίπεδα με το τελικό 44-60 να δίνει το 5ο ροζ φύλλο αγώνα στους φιλοξενούμενους.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Καυκάς που σημείωσε 6 πόντους, με 15 ριμπάουντ 2 μπλοκ και 1 λάθος. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Πάνιας που σημείωσε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 29% (11/37), 20% στα τρίποντα (7/35), 100% από τη γραμμή των βολών (1/1), μάζεψαν 47 ριμπάουντ (14 επιθετικά), μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα, έκαναν 2 μπλοκ και 13 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 40% (13/32), 30% στα τρίποντα (8/26), 58% από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (10/17), μάζεψαν 40 ριμπάουντ (6 επιθετικά), μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 11 λάθη.

Buzzer Eaters (Μπαλτάς Δημήτρης): Βουνισέας 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Ζαννιάς 15 (4), Δεδεμάδης 7 (1), Δούφας 2, Δρούγκας 9 (1), Καυκάς 6, Λιγνός.

Gunners: Ραφτόπουλος 8 (2), Πάνιας 26 (2), Παπαγεωργίου, Ζούρος 2,  Κωστακιώτης 14 (4), Καραμπέτσος 6,  Καραμάριος 4.

Τι μας άρεσε: Παρά τις απουσίες που είχαν και οι δύο ομάδες, το ματς είχε ένταση και ρυθμό και αρκετές όμορφες φάσεις.

Τι δε μας άρεσε: Η τεχνική του Ραφτόπουλου που είπε κάποια γαλλικά στον αντίπαλό του αλλά και η απόβολη του Χαραλαμπόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο.