21/01/2020
West Kings 14 17 15 19 - 65 -
Souvlakers 22 16 21 19 - 78 -

Δίδυμοι Πύργοι οδήγησαν τους Souvlakers στη νίκη!

Με τους Γεωργίου και Σταματόπουλο να … σκεπάζουν τα καλάθια (37 ριμπ), οι Souvlakers πήραν κομβική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, με 65-78 απέναντι στους West Kings του Coach Μαρφαντά, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Elite.
Καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα για τους Souvlakers, με τους Γεωργίου Μαγγιώρο και Αγγελόπουλο να ξεχωρίζουν, εκμεταλλευόμενοι τη διαφορά μεγέθους των ψηλών τους απέναντι στη front line των Βασιλιάδων, με τις επιθέσεις να ακουμπάνε συνέχεια στο ποστ. Δύο τρίποντα από Δακουτρό και Αγγελόπουλο έκλεισαν την πρώτη περίοδο, με τους Souvlakers να προηγούνται με 14-22.
Μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος των Souvlakers στις αρχές της δεύτερης περιόδου επηρέασε την ομάδα, με τον Παπακωνσταντίνου να έρχεται από τον πάγκο δίνοντας λύσεις στο σκοράρισμα για Kings, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν και εν τέλει να ισοφαρίσουν το παιχνίδι 27-27. Ο φορμαρισμένος Φωτόπουλος με δύο χαρακτηριστικά του αριστερά χουκ έφερε μπροστά τους West Kings, αλλά στη συνέχεια ο Αγγελόπουλος πραγματικά “πήρε φωτιά” και με τρία (!) τρίποντα σε λιγότερο από ένα λεπτό άλλαξε για τα καλά το μομέντουμ του αγώνα ξανά, με τους Souvlakers να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το 31-38.
Γεωργίου και Σταματόπουλος κυριάρχησαν απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους δύο ψηλούς των φιλοξενούμενων Souvlakers του Coach Ποντίκη να σκοράρουν και να δημιουργούν, ανανεώνοντας παράλληλα αρκετές επιθέσεις έπειτα από χαμένα σουτ συμπαικτών τους, με αποτέλεσμα οι προσπάθειες του Δακουτρού να μην μπορούν μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους 13 πόντους, με τους οποίους έληξε το τρίτο δεκάλεπτο, 46-59.
Ένα καλάθι του Σάρλη και ένα γκολ φάουλ του Χριστοδούλου μείωσαν τη διαφορά, αλλά στη συνέχεια η αστοχία των “Βασιλιάδων” δεν επέτρεψε τη διαφορά να πέσει κάτω από τους 8 πόντους, με τις μεμονωμένες προσπάθειες του Σταυρούλη να μη μπορούν να αλλάξουν τη μοίρα του αγώνα, με τους Souvlakers να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 65-78!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λάμπρος Γεωργίου με 21 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.
Από πλευράς “Βασιλιάδων” ξεχώρισε ο Κώστας Σταυρούλης με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.
Συνολικά οι West Kings είχαν 16/44 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 24/33 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.
Συνολικά οι Souvlakers είχαν 20/57 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/24 βολές, 60 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.
West Kings (Μαρφαντάς):
Σάρλης 4, Παπακωνσταντίνου 5, Τσεμπέρης Γ. 4, Τσεμπέρης Β. 2, Χριστοδούλου 3, Δακουτρός 19 (6 ριμπ), Φωτόπουλος 10 (6 ριμπ), Σταυρούλης 16 (12 ριμπ), Καραγιάννης 2.
Souvlakers (Ποντίκης):
Μαγγιώρος 18 (7 ριμπ), Δάμης 3, Τσιφτσής, Τοκατλίδης 4 (5 ασ), Κάρολος 4 (6 ριμπ), Αγγελόπουλος 18 (5), Σταματόπουλος 10 (21 ριμπ), Γεωργίου 21 (16 ριμπ).
Τι μας άρεσε: Το τρίποντο ξέσπασμα του Αγγελόπουλου λίγο πριν το ημίχρονο και φυσικά το δίδυμο ψηλών των Souvlakers που θύμησε εποχές Ρόντμαν και Μπάρκλεϊ μαζεύοντας τα ριμπάουντ με τη σέσουλα!!!