18/12/2019
Souvlakers 18 14 20 11 - 63 -
Hall of Fame 12 15 9 14 - 50 -

Δίδυμοι Πύργοι!!!

Την Τρίτη το βράδυ 17 Δεκεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Souvlakers του Μάνου Ποντίκη , με δίδυμους πύργους (Σταματόπουλος-Σαρρής 35 πόντους,26 ριμπάουντ συνολικά) να κάνουν όργια στον αγωνιστικό χώρο, επικράτησαν σχετικά άνετα με 63 – 50 της Ηall of Fame του Παναγιώτη Σταυρόπουλου.

Οι Souvlakers με Σταματόπουλο, Αγγελόπουλο, Σαρρή και Κάρολο Barkshire έπαιρναν το προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Δισακιά (4), Σταυρόπουλο, Χόντο και Πισιτέλη πέρασαν μπροστά με 10 – 12. Οι Κίτρινοι όμως έκαναν καλό φίνις και με Σαρρή, Σταματόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους διαμόρφωσαν το 18 – 12.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε την Hall of Fame να βρίσκει λύσεις με τρίποντα από Σταυρόπουλο, Δεράο(2) και δίποντο του Γκιόκα, αλλά οι Souvlakers με 4 πόντους του Σαρρή και βοήθειες από Σουρουλίδη, Ερρίκο Barkshire και Δάμη διατηρούσαν προβάδισμα με 28 – 23. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δυο ομάδες πέτυχαν από 4 πόντους (Σταματόπουλος, Σαρρής – Πισιτέλης, Γκιόκας) και το σκορ διαμορφώθηκε 32-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Σαρρή από την μία και βολές του Χόντου από την άλλη.Στην συνέχεια οι Souvlakers πάτησαν γκάζι, έτρεξαν σερί 10 – 0 με Σαρρή(4), Σταματόπουλο, Ερρίκο και Κάρολο εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15(44 – 29). Η Hall of Fame προσπάθησε να αντιδράσει με Γκιόκα, Σταυρόπουλο, Δισακιά και Χόντο, αλλά ο Σαρρής με 6 πόντους και ο Δάμης διατηρούσαν μπροστά τους γηπεδούχους με 52 – 36.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Souvlakers να βρίσκουν δύο καλάθια με τον Δάμη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Δεράο, Σαραντόπουλο και Δισακιά μείωναν σε 56 – 44. Με 4 λεπτά πλέον να απομένουν για την λήξη του ματς ο Αγγελόπουλος με μεγάλο τρίποντο και ο Ερρίκος με μία βολή έδειχναν να καθαρίζουν το ματς για τους γηπεδούχους, ενώ Σαραντόπουλος, Δεράος και Δισακιάς έκαναν την τελευταία προσπάθεια των φιλοξενούμενων να πλησιάσουν 60 – 50. Ο Κάρολος με 3 πόντους διαμόρφωσε το τελικό 63 – 50 που έδωσε στους Souvlakers την 10η νίκη τους.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλκιβιάδης Σταματόπουλος με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες με άξιο συμπαραστάτη τον Δημήτρη Σαρρή με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρκος Δισακιάς με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Souvlakers είχαν 26 – 57 δίποντα, 2 – 18 τρίποντα, 5 – 14 βολές, κατέβασαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Hall of Fame είχε 12 – 54 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 11 – 21 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Δάμης 8(8ρ.), Σουρουλίδης 2, Κάρολος Barkshire 7 (7ρ.), Αγγελόπουλος 6 (7ρ.), Ερρίκος Barkshire 5 (8ρ.), Σαρρής 24 (8ρ.), Σταματόπουλος 11 (18ρ.).

Hall of Fame( Σταυρόπουλος): Χόντος 6 (3κλ.), Πισιτέλης 5, Γκιόκας 6 (10ρ.), Σαραντόπουλος 5 (6ρ.), Σταυρόπουλος 8 (5κλ.), Δισακιάς 9(10ρ.), Κοντογιάννης, Δεράος 11.

Τι μας άρεσε: Τρομερό ματς όπως προείπαμε από τους ψηλούς των Souvlakers, ενώ όλοι τους έβγαλαν τρομερή ενέργεια.