02/07/2023
Ano Liosia BC 7 12 9 14 - 42 -
Undrafted 16 13 8 7 - 44 -

Δίκαιη ισοφάριση των Undrafted!

Σε τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους οι Undrafted με τα Ano Liosia, καθώς η παρέα του Φιλίππου Κόντου επικράτησε με 42-44 και ισοφάρισε την σειρά για τους 16 της Summer Development League!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι Undrafted στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Τσιάνου, 4 του Ματεντζόγλου και τρίποντα των Θεοδωρόπουλου - Φιλίππου Κόντου, προηγήθηκαν με 7-16. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Βαρβαρίδη να βάζει 5 βολές και τον Φρέρη 2.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 15-28, και με τον Φίλιππο Κόντο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Θεοδωρόπουλο να βάζει ένα τριποντάκι, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 19-29. Τα Ano Liosia κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα τα δύο τρίποντα του Παχούλη και το ένα του Βαρβαρίδη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με νέο τρίποντο του Θεοδωρόπουλου και βοήθειες των Πανταζή - Μπάμπη Κόντου, οι Undrafted διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 28-37. Ο Κολέγκας με 4 πόντους, ο Βαρβαρίδης με 3 και ο Φρέρης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των κιτρινόμαυρων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 28-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Φιλίππου Κόντου άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με 5 πόντους του Τσιάνου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 42-44. Για τα Ano Liosia στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Κολέγκας, Βαρβαρίδης και Φρέρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/28 βολές, 8/30 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/19 βολές, 11/38 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος για τα Ano Liosia ο Κολέγκας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 4/9 δίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Undrafted ο Φίλιππος Κόντος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 2/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 18 (2), Ζαντιώτης, Κολέγκας 11, Μπιρπανάγος, Παχούλης 7 (2), Τσατόβ, Φρέρης 6

Undrafted (Κόντος Φ.): Θεοδωρόπουλος 10 (3), Κόντος Φ. 12 (2), Κόντος Μ. 3, Ματεντζόγλου 4, Πανταζής 2, Τσιάνος 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!