13/07/2022
Phoenix Bums 12 18 9 12 - 51 -
Harlems 11 7 16 11 - 45 -

Δίκαια το 1-0 οι Phoenix Bums!

Όντας καλύτεροι από το δέκατο λεπτό και μετά, οι Bums επικράτησαν με 51-45 των Harlems και καλούνται να διαχειριστούν τη διαφορά αυτή στο δεύτερο παιχνίδι για να περάσουν στην επόμενη φάση των playoffs της Development.

Δύο ομάδες με παρόμοιο αγωνιστικό στυλ πάτησαν παρκέ στον Κολωνό, με τις λεπτομέρειες να δίνουν το προβάδισμα με 12-11 για τους Bums στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με Παλαμιδά, Χαριτόπουλο και Παπαντωνίου από τη μία και Μουρτιόγλου με Σιάμο από την άλλη να ξεχωρίζουν επιθετικά, με το παιχνίδι να φαίνεται από πολύ νωρίς πως μέχρι τέλους θα είναι ντέρμπι!

Το δίδυμο Χαριτόπουλος – Φωτόπουλος έκανε τα… πάντα στο επιθετικό κομμάτι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό διάστημα των Harlems στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ανέβασαν σε διψήφιο τη διαφορά, με τον Καρρά να προσπαθεί αλλά να μη μπορεί να μειώσει παραπάνω από το 30-18 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι έγινε πολύ πιο physical, οι Harlems το ισορρόπησαν και μείωσαν με τους Καρρά και Δαμίγο να αναλαμβάνουν δημιουργία και σκορ αντίστοιχα. Επιπόλαια τελειώματα των φάσεων και αστοχία από Bums, με την παράλληλη αγωνιστική άνοδο των Harlems, έφεραν την… επιστροφή των φιλοξενούμενων στη διεκδίκηση της νίκης, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-34.

Διαχείριση στο προβάδισμα του σκορ παρά την πίεση των Harlems και υπομονή, ήταν τα δύο στοιχεία που έφεραν το ροζ φύλλο αγώνα στους Bums με σκορ 51-45 , με τον Μοσκόφογλου να βάζει την… υπογραφή του με κρίσιμους πόντους, με την παρέα του Κοβάτσου να παίρνει προβάδισμα ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού.