16/03/2024
Αμόκ 19 21 17 20 - 77 -
Athens Pistols 20 17 13 16 - 66 -

Δίκαια πρώτη η Αμόκ!

Την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου της Master League εξασφάλισε η Αμόκ, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισε τους Athens Pistols με 77-66, με την παρέα του Πατρώνη να κυνηγάει πλέον ένα μικρό θαύμα για να μείνει στην κατηγορία!

Αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ, οι Athens Pistols κατάφεραν με 6 πόντους του Κόκκαλη, 4 του Σαμουήλ και τρίποντα των Πατρώνη - Negrin, να προηγηθούν με 19-20 στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Γραμματικός με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Τριανταφύλλης.

Στη δεύτερη περίοδο η Αμόκ έβαλε στο παιχνίδι της την πίεση σε όλο το γήπεδο και κατάφερε να προσπεράσει με 40-37, χάρη σε 10 πόντους του Ορφανού και δύο τρίποντα του Τσατσάνη. Ο Κόκκαλης μέσα στο ζωγραφιστό κυριαρχούσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας 10 πόντους, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε εύστοχα ο Σαμουήλ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Τσατσάνη, 5 πόντους του Ορφανού και τριποντάκι του Βιγικάκη, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9, 57-48. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 57-50, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Ρήγας, ενώ νωρίτερα 9 συνεχόμενους πόντους σημείωσε ο Σαμουήλ. Σκορ τρίτης περιόδου 57-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Ορφανό, Τσατσάνη και Βιγικάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 77-66. Για τους Athens Pistols στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καρνάβας, Negrin, Πατρώνης, Σαμουήλ και Κόκκαλης.

Betsson MVP της Αμόκ ο Ορφανός με 27 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 8/12 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 24 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Σαμουήλ με 21 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Ορφανός 27 (2), Αβαρκιώτης 2, Γράψας 2, Βιγικάκης 8 (2), Γραμματικός 16 (2), Τσατσάνης 17 (5), Τριανταφύλλης 5 (1)

Athens Pistols (Πατρώνης): Negrin 9 (3), Καρνάβας 7 (1), Κόκκαλης 28, Σαμουήλ 21 (3),  Πατρώνης 7 (1), Ρήγας 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!