01/10/2021
Μίνωες 14 23 11 7 - 55 -
Κλειώ 10 12 11 13 - 46 -

«Δίκαιη» επικράτηση για τους Μίνωες!

Την πρώτη τους φετινή νίκη στο Basketaki Cup πήραν οι Μίνωες, αφού κέρδισαν την Κλειώ με 55-46 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Μίνωες, ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-10 με τους Παπαστάμο και Αλεξόπουλο να σημειώνουν από 4 πόντους. Για την Κλειώ, 4 πόντους έβαλε ο Δασκαλόπουλος, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αμπατζής, Κατσάτος και Σφήκας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μίνωες έπαιξαν εξωπραγματικό μπάσκετ, τρέχοντας ένα επιμέρους 23-12 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-22, με τον Βασίλη Γκαντζιά να σημειώνει 10 πόντους. Για την ομάδα του Αμπατζή, 8 πόντους έβαλε ο Δασκαλόπουλος που έπαιζε μόνος στην επίθεση.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε όπως ήταν λογικό. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 11-11 που ήταν το σκορ της περιόδου. Το δεκάλεπτο, έκλεισε στο 48-33 με τους Μίνωες να διατηρούν μία διαφορά 15 πόντων, με τον Παπαστάμο να προσθέτει άλλους 4 πόντους στο ενεργητικό του. Για την Κλειώ, 5 πόντους έβαλε ο Δασκαλόπουλος που έδειχνε συνέπεια.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 55-46 κατακτώντας έτσι την πρώτη νίκη στην χρονιά. Η Κλειώ, από την άλλη, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Basketaki Cup κάνοντας μία μέτρια προς κακή εμφάνιση.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Παπαστάμος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Δασκαλόπουλος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.
Συνολικά οι Μίνωες είχαν 23/84 εντός πεδιάς, 3/15 τρίποντα και 6/8 βολές. Πήραν 63 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη, η Κλειώ είχε 21/83 εντός πεδιάς, 3/23 τρίποντα και 1/6 βολές. Πήρε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα κι έκανε 12 λάθη.
Μίνωες (Αλεξόπουλος): Πατίρης 4. Βλάχος 3, Χαϊδάκης 6, Αλεξόπουλος Ν 8, Παπαστάμος 15, Κυριακόπουλος 5, Μπαχάς, Γκατζιάς 14, Αλεξόπουλος Α.
Κλειώ (Αμπατζής): Σέκκας 2, Αμπατζής 9, Δασκαλόπουλος 17, Πασχάλης 2, Κατσάτος 6, Μπούκας, Νικολόπουλος, Σφήκας 10.
Τι μας άρεσε: Οι Μίνωες στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ!