21/07/2021
Άξονας BC 23 25 20 15 - 83 -
Leathal Pistols 15 24 18 15 - 72 -

Δίκαιη επικράτηση για τον Άξονα BC!

Ο Άξονας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά οχτώ πόντων στην πρώτη περίοδο. Ο Τραχανέλης είχε έξι πόντους με δύο μεγάλα τρίποντα και ο Ερμείδης εφτά για την ομάδα του Άξονα. Για τους Pistols ο Φορίδης είχε 10 πόντους με ένα τρίποντο διαμορφώνοντας το 23-15.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθώς ο Άξονας είχε απαντήσεις σε κάθε ξέσπασμα των Pistols. Ο Βουνάκης έδειξε την ποιότητα του πετυχαίνοντας 18 πόντους και με την βοήθεια του Τραχανέλη που πέτυχε άλλα δύο τρίποντα διαμόρφωσε το 48-39. Ο Οικονόμου με 11 πόντους και ο Δελόγλου με πέντε προσπάθησαν να φέρουν τους Pistols μπροστά στο σκορ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Τραχανέλης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας  μαζί με τον Ερμείδη 17 πόντους ανεβάζοντας την διαφορά του Άξονα στο παινίδι . Ο Φορίδης με έξι πόντους μαζί με τον Δελόγλου που πέτυχε πέντε προσπάθησαν  να ξαναβάλουν στο παιχνίδι τους Pistols χωρίς αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου ήταν 68-57.

Στην τελευταία περίοδο έπαιξαν πιο κλειστές άμυνες με αποτέλεσμα να μην πετύχουν πολλούς πόντους οι δύο ομάδες. Ο Βουνάκης μαζί με τον Γκόφα  και τον Ερμείδη πέτυχαν 15 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φορίδης με έξι πόντους και ο Αγτζίδης με τρείς. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 83-72.

Άξονας: Βουνάκης 30 (2τρ.), Τζιβάνης 0, Ερμείδης 20 (1τρ.), Σαρόγλου 0, Κυπριανίδης 0, Γκόφας 10, Τραχανέλης 15 (5τρ.), Γκάτζιος 0, Χουλιάρας 2, Μαργώνης 6 (2τρ.)

Pistols: Ρωσσίδης 0, Δελόγλου 16, Οικονόμου 12 (2τρ.), Φορίδης 22 (2τρ.), Καλλίας 2, Σερμπέζης 8, Πρωτογερόπουλος 0, Πρεβεζιάνος 0, Αγτζίδης 7 (1τρ.), Καραγκιαούρης 5, Θεωφίλου 0

Τι μας άρεσε: Ο Βουνάκης για άλλο ένα ματς ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση δύνοντας λύσεις στην ομάδα του κάθε φορά που οι Pistols προσπαθούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.