08/02/2022
G-vana 11 10 14 7 - 42 -
Green Rose BC 15 16 21 14 - 66 -

Δίκαιη και εύκολη νίκη για το Green Rose!

Την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 League πήρε το Green Rose που κέρδισε την G-Vana με 66-42 στο κλειστό του Basketaki Arena.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Το Green Rose ήταν στις λεπτομέρειες καλύτερο και προηγήθηκε με 15-11 με τον Γεράσιμο Διβάρη να σημειώνει 6 πόντους. Στον αντίποδα, για την G-Vana τους 10 από τους 11 πόντους της ομάδας του έβαλε ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Green Rose ανέβασε στροφές και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 31-21 με τους Διβάρη, Τριανταφυλλόπουλο και Τσώνη να σκοράρουν. Για τους τυπικά γηπεδούχους, τους 17 από τους 21 πόντους είχε ο Καλαϊτζόγλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Green Rose ήταν καταιγιστικό και συνάμα απολαυστικό. Με τρομερή άμυνα και σωστές επιθέσεις κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 21-14 προηγήθηκε στο 30′ με 17, 52-35. Διβάρης από την μία με 11 πόντους και Καλαϊτζόγλου από την άλλη με 9, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι με μεγάλη ευκολία διατήρησαν την διαφορά που είχαν και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 66-42. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού το Green Rose από