28/06/2021
Beer Team 9 4 16 14 - 43 -
Αμόκ 18 13 15 9 - 55 -

Δίκαιη νίκη για την ΑΜΟΚ

Η ΑΜΟΚ, παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε της Beer Team στο κλειστό του Κολωνού με 55-43 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Summer League.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΜΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Με μπροστάρηδες τους Κρίνη και Χειράκη με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-8 με το τέλος του δεκαλέπτου. Για την Beer Team, στην επίθεση πάλευε μόνος ο Θεοδοσόπουλος με 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ΑΜΟΚ συνέχισε να παίζει αποτελεσματικά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση και έτρεξε ένα νέο επιμέρους 13-4, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την διαφορά στους 18 πόντους, 31-13. Σε αυτή την περίοδο για την ομάδα του Ζελάγια, 3 πόντους σημείωσε ο Τζατζαράκης, ενώ για την ΑΜΟΚ 5 ο Ορφανός.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ρυθμός της αναμέτρησης έγινε πιο καλός με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με μεγαλύτερη ευκολία. Το επιμέρους σκορ για το δεκάλεπτο ήταν 16-15 για την Beer Team, κλείνοντας την περίοδο στο μείον 17, 46-29, με τον Θεοδοσόπουλο να συνεχίζει να είναι απολαυστικός στην επίθεση. Για την ΑΜΟΚ, Ορφανός, Κρίνης και Χειράκης συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με τον νικητή να έχει ουσιαστικά κριθεί, το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν διάφορα πραγματάκια ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 55-43 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού η ΑΜΟΚ για 30-32’ ήταν εξαιρετική. Μαυράκης από την μία με 3 πόντους και Χειράκης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/65 εντός πεδιάς, 5/26 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, η Beer Team είχε 14/66 εντός πεδιάς, 4/24 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα, έκανε 16 λάθη και 2 τάπες.

Beer Team (Ζελάγια): Μαυράκης Α 2, Βασιλικός 5, Φίκαρης 2, Λαγουτάρης 4, Θεοδοσόπουλος 14, Τζατζαράκης 3, Μεταξάς 7, Μαυράκης Μ 3, Καταγάς 3.

ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Ορφανός 19, Αβαρκιώτης 7, Τριανταφύλλης 3, Κρίνης 10, Γράψας 1, Μπουμπουρίδης, Χειράκης 13, Δερδενές 2, Καραθάνος.

Τι μας άρεσε: Ο επιβλητικός ρυθμός της ΑΜΟΚ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς!