53
Agxialos Legends 27 10 18 23 - 78 -
Coble 10 16 11 16 - 53 -

Δίκαιη επικράτηση για τους Agxialos Legends!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Agxialos Legends και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού και με τις ομορφες συνεργασίες του Σερμπέζη, του Τσολακίδη και του Μαυρίδη κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Οι Coble βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Παπία και του Κυριακόπουλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και ετσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Coble εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και με τον Παπία, τον Νότη και τον Χρυσίδη να βγαίνουν μπροστά κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Οι Agxialos Legends απάντησαν με τα καλάθια του Πρωτογερόπουλου, του Παράσχου και του Μπίσκα, όμως η αμυντική χαλαρότητα τους τιμώρησε και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 33-27.

Στην τρίτη περίοδο οι Agxialos Legends έτρεξαν ένα μικρό σερί με τον Σερμπέζη, τον Γιαγκόπουλο και τον Αντωνίου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, ανεβάζοντας ξανά την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Coble προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Τσακμάκα, του Παπία και του Παπανικολάου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να φτάνει το 55-37.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τις δύο ομάδες να προσφέρουν μερικές θεαματικές φάσεις στους παρευρισκόμενους. Οι Coble προσπάθησαν να μειώσουν με τον Παπία να σημειώνει μερικά δύσκλα καλάθια, όμως οι Agxialos Legends έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 78-53.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Σερμπέζης με 17 πόντους, 6 ριμπαόυντ και 5 ασσίστ.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Θοδωρής Παπίας με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Agxialos Legends: Τάλλης 4, Σερμπέζης 17(1), Αντωνίου 8, Πρωτογερόπουλος 5(1), Παράσχος 6(2), Ιωαννίδης 3(1), Παπαγεωργίου 2, Μαυρίδης 13(2), Γιαγκόπουλος 8(2), Αγτζίδης, Τσολακίδης 6, Μπίσκας 6(1).

Coble: Παπίας 21(5), Ντίσλης 1, Γουναρόπουλος, Κεφαλάς 2, Κυριακόπουλος 4, Τσακμάκας 5(1), Παπανικολάου 5, Ζωγραφάκης, Νότης 8, Χρυσίδης 7.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του Agxialos Legends.