28/03/2024
Sicarios BC 27 27 24 20 - 98 -
Maccabi Tel Axyn 25 11 17 28 - 81 -

Δίκαιη επικράτηση για τους Sicarios BC!

Ο αγώνας ήταν μια συναρπαστική αναμέτρηση που ξεκίνησε με έντονη ένταση και ανταγωνισμό από τα πρώτα λεπτά. Κατά το πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ανταλλάσσουν καλάθια και η πίεση είναι υψηλή από τις δύο πλευρές. Οι καλύτεροι παίκτες των Sicarios, Γκαβέζος Αντώνης και Γκαβέζος Άρης, επιδεικνύουν τις δεξιότητές τους και συμβάλλουν στο να διατηρήσει η ομάδα τους μια μικρή διαφορά.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Sicarios επιδεικνύουν εξαιρετική απόδοση και αυξάνουν το ρυθμό τους. Με τη συνεχή συμμετοχή των αδερφών Γκαβέζων και Παπαθανασίου, η ομάδα τους καταφέρνει να δημιουργήσει μια αξιόλογη διαφορά στο σκορ, αποδεικνύοντας την τεχνική τους κατάρτιση και την ομαδική συνεργασία διαμορφώνοντας κατ΄ αυτό τον τρόπο το σκορ ημιχρόνου σε 54-36.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Maccabi Tel Axyn βρίσκονται υποχρεωμένοι να αντιδράσουν έναντι της ορμητικής πίεσης των Sicarios. Παρόλο που οι Kουφός και Δερμεντζίδης προσπαθούν να ανταποκριθούν, η διαφορά στο σκορ διευρύνεται υπέρ των αντιπάλων τους, καθιστώντας δύσκολη την ανατροπή του αποτελέσματος σε αυτό το σημείο.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Maccabi Tel Axyn δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Sicarios BC έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 98-81.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Γκαβέζος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 25 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους Maccabi Tel Axyn ξεχώρισε ο Μάριος Κουφός οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Sicarios BC: ΓκαβέζοςΑντ. 25(3), ΓκαβέζοςΑρ. 32(1), Μητσάκης 7(2), Πανταζής 10, Παπαθανασίου 11(2), Φόρογλου 13(2)

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης, Γράντας 10, Δερμεντζίδης 12, Δώνος 6, Καλουπτσόγλου 4, Καρακασίδης, Κουφός 18(1), Μαστροδημήτρης 14(2), Στυλιανίδης 8(2), Τσώνης 9(1)