07/12/2023
Collectors 13 15 4 28 - 60 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 12 14 24 15 - 65 -

Δηλώνουν παρών οι Γαλάτες!

Μεγάλο παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Evolution διεξήχθηκε το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του ΓΣΠ ανάμεσα στους Collectors και στους Ανυπόταχτους Γαλάτες, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 60-65 και να αναγκάζουν τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Μέτριο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο νήμα και τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 13-12.

Πολύ κοντά στο σκορ και στη συνέχεια οι δύο ομάδες, καμιά δεν κατάφερε να πάρει κάποια διαφορά. Για τους φιλοξενούμενους Καζάνας και Δημογέροντας βοήθησαν επιθετικά, ενώ για τους γηπεδούχους Αναστόπουλος και Κυριάκου κράτησαν την ομάδα τους στην θέση του οδηγού με 28-26.

Στην επανάληψη οι Γαλάτες έκαναν ένα από τα καλύτερα τους δεκάλεπτα στο πρωτάθλημα και με τους εξαιρετικούς Diaz και Λαδά κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στο +18 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Collectors έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά να μειώσουν στο σκορ, κάνοντας έτσι την πρώτης τους ήττα στο πρωτάθλημα με 60-65.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καζάνας με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κυριακού με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/20 βολές, 19/36 δίποντα και 4/26 τρίποντα, μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 13 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 11/18 βολές, 18/49 δίποντα και 6/28 τρίποντα, μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 9 λάθη.

Collectors (Αναστόπουλος): Λαγός, Κούδας 12, Αναστόπουλος Π 3 (1), Αναστόπουλος Κ 10, Αγελλομάτης 8 (1), Παντελάκης 8, Κυριάκου 13, Τσατσάνης 6 (2), Σαβέριος

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Diaz 18 (4), Λαδάς 10, Δημογέροντας 7 (1), Καρατσαρέας 4,Καλλούλλη 5 (1), Γαλάνης 4, Καζάνας 11, Δούστος 6, Ανδρικόπουλος

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των φιλοξενούμενων!