06/10/2020
Ball Don't Lie 21 10 7 18 - 56 -
Falcons 5 16 12 13 - 46 -

Δυναμικό ξεκίνημα για την Ball Don't Lie

Με το δεξί ξεκίνησε η Ball dont Lie στον νέο θεσμό του κυπέλλου, νικώντας τους Touvlakers με σκορ 56-46. Η ομάδα του Ντίνου Μπέλλα με πρωταγωνιστές τους Πάνο Γασπαράτο και Μπέρτσο κατάφερε να πάρει το 1ο ροζ της χρονιάς, δείχνοντας παράλληλα και αισθητή βελτίωση σε σχέση με πέρσι!

Η ζημιά για τους Touvlakers έγινε στην 1η περίοδο του αγώνα. Πιο αναλυτικά, η Ball dont Lie με πρωτεργάτες τους Μπέρτσο (9) και Πάνο Γασπαράτο (8), δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 16 πόντων (21-5). Άξιο αναφοράς, είναι το buzzerbeater τρίποντο του Μπέρτσου στην εκπνοή του χρόνου. Ο Παναγιώτης με 1 δευτερόλεπτο να απομένει, πέταξε την μπάλα από το κέντρο βάζοντας ένα εκπληκτικό καλάθι. 3 πόντους είχε ο Λέζος για τους Touvlakers που τα είχαν χαμένα.

Η αρμάδα του Θεοδωρακόπουλου ξύπνησε στο 2ο δεκάλεπτο. Με σκληρές άμυνες κατάφερε να μειώσει κατά 6 πόντους την μεγάλη απόσταση τους από την Ball. Από 5 πόντους είχε το δίδυμο των guard Δημητριάδης-Λέζος που έδειξαν να επικοινωνούν και συνεργάζονται άψογα. 4 έκανε τα τρίποντα του ο Μπέρτσος ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα. Το σκορ της περιόδου ήταν 10-16.

Τον χαβά τους συνέχισαν οι Touvlakers στο 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ιωάννου και του Θεοδωρακόπουλου έδειξε να μην τα παρατάει και προσπάθησε να ανατρέψει την διαφορά που την κυνήγαγε από τα πρώτα δέκα λεπτά. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Γλεντής, ο οποίος έβαλε 3 καλάθια, ενώ βοήθησε πολύ και στην άμυνα. Από την άλλη πλευρά, η Ball dont Lie ήταν πολύ νευρική και άστοχη με αποτέλεσμα να χάσει την μεγάλη διαφορά υπέρ της. Ο πίνακας στο τέλος της 3ης περιόδου έγραφε 38-33 υπέρ των γηπεδούχων.

Η διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο έφτασε και στο καλάθι! Οι Touvlakers αργά αλλά σταθερά κατάφεραν να εκμηδενίσουν το -16 και έδειχναν ικανοί για την μεγάλη ανατροπή. Παρόλα αυτά, τα αδέρφια Γασπαράτος με 10 πόντους κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα τους ζωντανή και της χάρισαν στο τέλος το 1ο ροζ της χρονιάς. Οι Touvlakers έχασαν εν τέλει το παιχνίδι και πλήρωσαν τα λάθη της 1ης περιόδου. Το σκορ στο τέλος του αγώνα ήταν 56-46 υπέρ των γηπεδούχων!

Mvp του αγώνα ήταν ο Πάνος Γασπαράτος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ (6-6), 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 30:26 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/11 δίποντα (45,5%), 1,6 τρίποντα (16,7%) και 4/7 βολές (57.1%). Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Λέζος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ (3-1), 3 κλεψίματα και 5 λάθη σε 36:37 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 5/9 δίποντα (55,5%), 0/1 τρίποντα (0%) και 5/12 βολές (41,7%).

Σαν σύνολο, η Ball dont Lie είχε 13/45 δίποντα (28,9%), 7/26 τρίποντα (26,9%), 9/17 βολές (52,9%), 46 ριμπάουντ (17-29), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 15/46 δίποντα (32,6%), 2/21 τρίποντα (9,5%), 10/27 βολές (37%), 55 ριμπάουντ (20-35), 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 17 λάθη.

Ball dont Lie (Κακαφώνης): Μπέλλας 8, Κακαφώνης 3, Μπέρτσος 16 (12 ριμπ), Κοσμάς 2, Βαγενάς 2 (7 ριμπ), Γασπαράτος Π. 17 (12 ριμπ), Μαθιουδάκης 2, Γασπαράτος Μ. 6.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας, Δημητριάδης 11, Ιωάννου 2 (9 ριμπ), Γλεντής 6, Φώτης 4 (12 ριμπ), Λέζος 15, Ζυγομαλάς 2, Κωστούλας 6, Θεοδωρακόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή προσπάθεια των Touvlakers από την μία και η απόδοση του Πάνου Γασπαράτου και του Μπέρτσου από την άλλη!