16/09/2023
Chicago Hulks 10 9 13 17 - 49 -
Los Lampriniers 11 13 14 21 - 59 -

Δυνατή και νικηφόρα πρεμιέρα για τους Los Labriniers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Los Labriniers λύγισαν στο φινάλε τους Chicago Hulks με 49-59 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της D2-League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Los Labriniers να προηγούνται με 10-11, χάρη σε τρίποντο του Σπηλιωτόπουλου και δίποντα των Βαμβακά, Γκόλια, Κάτση και Ρίζου. Ο Καραμπίνος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Φουντάς και Παπαγιάννης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Βαμβακά πάτησε γκάζι και με 5 πόντους του Κάτση, 4 του Γκόλια και καλάθι του Αντωνόπουλου, βρέθηκε στο +9, 13-22. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Chicago Hulks βρήκαν ρυθμό και με 4 πόντους του Παπαγιάννη και τρίποντο του Ντέμου, μείωσαν στους 5, 19-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καραμπίνος πετούσε φωτιές και με 9 δικούς του πόντους, έριξε την διαφορά στον πόντο, 30-31, στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι μωβ αντέδρασαν και με καλάθια των Βλαχογιάννη, Βαμβακά και Θωμόπουλου, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6, 32-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Labriniers, αν και είδαν τον αντίπαλο να προσπερνάει με 41-38, κατάφεραν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντωνόπουλο με 11 πόντους να φτάσουν στην δύσκολη νίκη με 49-59. Για την παρέα του Τιγγινάγκα στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Παπαγιάννης και Καραμπίνος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 11/40 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 19/51 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Παπαγιάννης με 18 πόντους, έχοντας 6/12 βολές, 3/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 7 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Los Labriniers ο Αντωνόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 4/6 δίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Αληγιάννης, Βράνας, Καραμπίνος 22 (2), Κούτρης, Λύτρας, Μαντζούνης, Ντέμος 3 (1), Παπαγιάννης 18 (2), Παρσόπουλος, Τιγγινάγκας, Τσαρτσής 3, Φουντάς 3

Los Labriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος 13, Βαμβακάς 5, Βασιλάκης, Βλαχογιάννης 3 (1), Γκόλιας 8, Ευγενείας 9, Θωμόπουλος 2, Κάτσης 11 (1), Ρίζος 5 (1), Σπηλιωτόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυνατό τελευταίο δεκάλεπτο του ντέρμπι!