25/06/2021
Stefanina Timberwolves 8 16 6 11 - 41 -
Zeus Pylaias 20 14 22 12 - 68 -

Δυνατό ξεκίνημα για τον Zeus Pylaias

Ο Zeus Pylaias ξεκίνησε δυνατα το παιχνίδι και με τα συνεχόμενα καλάθια του Μακρίδη έφτασε να προηγείται με 11-6. Για τους Ultra Wolves ο Σίμοβιτς πετυχαίνοντας τα τρία από τα τέσσερα καλάθια της ομάδας του σε αυτή την περίοδο προσπαθούσε να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλό επίπεδο. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 20-8 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα των Ultra Wolves Στεφανινά μπήκε πιο συγκεντρωμενή και με τα καλάθια των Πολυχρονιάδη και Ιασωνίδη κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο 24-18. Στη συνέχεια ο Zeus Pylaias με δύο δίποντα από τον Κουτσογιάννη και ένα μεγάλο τρίποντο από τον Κουκουρέλη ανέβασαν και πάλι την διαφορά με το σκορ ημιχρόνου να είναι 34-24.

Οι παίκτες του Zeus Pylaias εκμεταλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία των αντιπάλων τους σκοράροντας 22 πόντους στην τρίτη περίοδο. Ο Κουκουρέλης ήταν ζεστός καθώς πέτυχε εφτά πόντους με τον Σακελλαρίδη να παίρνει την σκυτάλη και να πετυχαίνει πέντε πόντους. Οι παίκτες των Ultra Wolves φανερά επηρεασμένοι από την κούραση δεν ήταν ευστοχοι στα σουτ που επιχείρησαν.

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες. Οι Μακρίδης και Κουτσογιάννης σκόραραν και τους 12 πόντους της ομάδας τους σε αυτή την περίοδο σε αντίθεση με τους Ultra Wolves Στεφανίνα όπου είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση και βρήκαν σκορ από αρκετούς παίκτες. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 68-41.

Zeus Pylaias: Σακελλαρίδης 7 (10ρ.), Καραγιαννίδης 0 (6ρ., 5ας.), Πασχαλούδης 4, Κουτσογιάννης 14 (8ρ.), Κουκουρέλης 15 (3τρ.), Κεσίδης 0 (6ρ.), Μακρίδης 23 (1τρ., 13ρ.), Τέγος 5 (1τρ., 10ρ.)

Ultra Wolves Στεφανίνα: Πολυχρονιάδης 7, Σίμοβιτς 15 (8ρ., 4 ασ), Κατρανίτσας 0,  Κύρανος 0 (5ρ.), Χουρδάκης 5, Ιασωνίδης 4 (7ρ.), Γκαγκασούλης 2 (7ρ.), Αλβανός 0, Γούσιος 5 (1τρ.), Αλεπάκης 3 (1τρ.), Μουρατίδης 0, Γραμματίκας 0

Τι μας άρεσε: Ο μακρίδης ήταν σε εξαιρετική φόρμα σκοράροντας όποτε η ομάδα του κολλούσε στην επίθεση τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους .