19/03/2023
Ellinoroston Celtics 14 14 14 19 - 61 -
Χάνειball 18 13 17 21 - 69 -

Δύο ακόμη τελικοί για την Χάνειball !

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Athens Sports Hall η Χάνειball επικράτησε των Ellinoroston Celtics με 61-69 και παραμένει στο κατώφλι της τετράδας του 1ου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα των Χριστοπουλέων έχει ακόμη δύο τελικούς μπροστά της για να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει Playoffs. Οι Celtics, από την άλλη, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την 16η   φετινή και μάλλον καταδικαστική τους ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό από νωρίς σε ένα αρκετά μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο με την Χάνειball να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματική, χάρη στους Καραμπά (8π.), Κ.Κ Χριστόπουλο (6π.) και Σ.Κ Χριστόπουλο (4π.). Οι Celtics απάντησαν με Φυλακτό (7π.), Παπαιάκο (4π.) και Κοσκίνα (2π.), παραμένοντας σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-18.

Ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-13. Ο Φυλακτός (7π.) συνέχισε να οδηγεί επιθετικά τους γηπεδούχους, συνεπικουρούμενος και από τους Κοσκίνα (4π.) και Ασημάκο (2π.), ενώ η Χάνειball βασίστηκε στους Σ.Κ Χριστόπουλο (4π.), Δαμουλάκη (3π.), Καραμπά (2π.) και Κότσιφα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-31.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, με την Χάνειball να διευρύνει ελαφρώς το υπέρ της προβάδισμα, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο των Καραμπά (11π.) και Δ. Χριστόπουλου (6π.). Οι Celtics, ωστόσο, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει, βρίσκοντας στήριγμα στους Χατζηγιάννη (6π.), Φυλακτό (3π.), Γουρνέλο (3π.) και Κοσκίνα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-48.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο παρέες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο. Αμφότερες οι ομάδες διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Για τους Ellinoroston οι Φυλακτός (7π.), Κοσκίνα (4π.), Δαυίδ (4π.), Γουρνέλος (2π.) και Χατζηγιάννης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης, όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Το μαρκάρισμα του Καραμπά (14π.) παρέμεινε άλυτος γρίφος, αφού ο ηγέτης της Χάνειball συνέχισε να σκοράρει με κάθε τρόπο, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 13/47 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 17/30 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Στον αντίποδα, η Χάνειball είχε 22/44 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 16/25 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραμπάς με 35 πόντους και double-double, έχοντας 9/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 11/14 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Φυλακτός με 24 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας) : Ασημάκος 2, Γουρνέλος 5, Δαυίδ 5, Κοσκίνας 12 (1), Νάστος, Παπαιάκος 4, Φυλακτός 25 (5), Χατζηγιάννης 9.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης 3, Καραμπάς 35 (2), Κότσιφας 2, Μπελεφάντης 4, Χριστόπουλος Σ.Κ 10 (1), Χριστόπουλος Κ.Κ 7, Χριστόπουλος Δ. 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.