03/11/2022
Paraliers 9 18 16 16 - 59 -
Gunners 15 10 5 20 - 50 -

"Διπλασίασαν" τις νίκες τους οι Paraliers!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στην Evolution οι Paraliers καθώς επικράτησαν των Gunners με 59-50 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού.

Χαμηλό από άποψη παραγωγικότητας ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Gunners να είναι οριακά καλύτεροι και να προηγούνται με 9-15 χάρη στα καλάθια των Καραμπέτσου, Πάνια, Παπαδόπουλου και Πατσίκα. Από την άλλη μεριά οι Σκόρδος και Τζανής ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με πρωταγωνιστή τον Τζανή, οι Paraliers στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να μειώσουν σε 19-20. Ο Καραμπέτσος με τρίποντο "ξεκόλλησε" την ομάδα του από τους 20 πόντους, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι με τους συνήθεις υπόπτους (Τζανή - Σκόρδο), πήραν για πρώτη φορά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (27-25).

Με την ψυχολογία στα ύψη από το δυναμισμό δεύτερο δεκάλεπτο, οι Paraliers παρουσιάστηκαν ακόμα καλύτεροι στην επανάληψη, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-5, με τους Τζανή, Τσαϊρέλη, Σκόρδο και Περσεμάτη και εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (43-30). Οι φιλοξενούμενοι εμφανής επηρεασμένοι απόφαση την εξέλιξη του παιχνιδιού, ξέμειναν από ιδέες και λύσεις στην επίθεση και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Paraliers συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με πολυφωνία στην επίθεση έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 59-50. Κατώτεροι των προσδοκιών παρουσιάστηκαν οι Gunners στην επανάληψη, οι οποίοι γνώρισαν δίκαια την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τζανής με 28 πόντους (7/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/46 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/35 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Paraliers (Σκόρδος): Περσεμάτης 1, Ηλιόπουλος 13, Τζανής 28 (3), Σκόρδος 13 (1), Καμπουράκης, Τσαϊρέλης 2, Φορτσάκης, Σεπετάς 2

Gunners (Παναγόπουλος): Πάνιας 17 (4), Καλογιαννίδης, Ζούρος 1, Κωστακιώτης 3 (1), Καραμπέτσος 13 (2), Πατσίκας 11 (1), Φιφής 2, Παπαδόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο των νικητών καθώς και η απόδοσή του Τζανή.

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Σκόρδου και Περσεμάτη.