28/11/2023
Πι Stoli α 14 17 16 20 - 67 -
Somalia Pirates 19 17 16 20 - 72 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Σομαλοί Πειρατές!

Τριτη βράδυ στο Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Master League οι Σομαλοί Πειρατές εκμεταλλευόμενοι την καλή ψυχολογία από το τελευταίο θετικό αποτέλεσμα, την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα, αλλά και τις απουσίες των αντιπάλων τους κατάφεραν να νικήσουν τα ΠιStolia με σκορ 67-72!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Σομαλοί με τον Καλφαγιάννη  να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και τον Παπαηλιού να τον ακολουθεί σε απόδοση, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 14-19. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Σιούτης και Κωνσταντινίδης αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ισορρόπησαν την απόδοσή τους, καθως τα τρια δεκάλεπτα που ακολούθησαν τελείωσαν με ισόπαλα επιμέρους σκορ! Στη δεύτερη περίοδο, οι Καλφαγιάννης και Παπαηλιού ηγήθηκαν εκ νέου των Πειρατών με 6 και 5 πόντους έκαστος, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Κωνσταντινίδης και Τζαβάρας από την πλευρά των γηπεδούχων! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 31–36.

Οι παίκτες του κόουτς Βελιβασάκη με την επιστροφή τους στο παρκέ του Athens Sports Hall μπορεί να διατήρησαν το προβάδισμα και σε αυτό το δεκάλεπτο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια απόσταση ασφαλείας, αποδεικνύοντας τα Πιstolid ότι δικαίως θεωρούνται μια από τις πιο δυσκολοκατάβλητες ομάδες της κατηγορίας! Οι Σιούτης και Παππάς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές εκατέρωθεν, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να βρίσκει τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 47-52!

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος τους, διατήρησαν τα ηνία και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 67–72.

Betsson MVP ο Μιχαήλ Καλφαγιάννης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κωνσταντινίδης  είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 26/58 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 11/21 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/48 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 36 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη .

ΠιStolia(Βούλγαρης): Βούλγαρης 7, Ιωαννίδης 12, Κωνσταντινίδης 23, Σιούτης 14, Τζαβάρας 11.

Σομαλοί Πειρατές(Βελιβασάκης): Λ.Γιαννοσπύρος 6,  Καλφαγιάννης 18, Νικολουζάκης 4, Παπαηλιού 21, Παππάς 17, Πιτίδης 4, Στραβοπιεράκος 2, Σωτηρόπουλος. Τ.Γιαννοσπύρος.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Παπαηλιού, Παππά και Σωτηροπούλου, αλλά και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί καθόλου τη διάρκεια του παιχνιδιού παρά τις απουσίες τους!