17/02/2024
Ερυθρός Σταυρός 6 14 15 16 - 51 -
Kolosos Dunk n' Donuts 12 10 13 21 - 56 -

Διπλάρα ο Kolosos!

Οι γηπεδούχους ήθελαν την νίκη για να παραμείνουν εντός τετράδας, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν το ροζ φύλλο για να βρεθούν εκτός της ζώνης του υποβιβασμού. Παρότι με κόσμο και τα δύο στρατόπεδα, θα περιμέναμε ότι η ζυγαριά γύρει λίγο προς τον Ερυθρό...

Έναρξη της αναμέτρησης και οι "Μαυρορόζ" ήταν πιο αποτελεσματικοί στο σκοράρισμα. Με μπροστάρη τον Πετρόπουλο και τον Καραμήτσο να ακολουθεί, ήταν οι οδηγοί της αναμέτρησης, παρόλο που το σκορ κινήθηκε σε ρηχά νερά. Από την άλλη ο Ερυθρός άργησε να πάρει μπρος, με τον Ασημομύτη και τον Κουτουζή να δίνουν τις μόνες λύσεις στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 6-12 της πρώτης διακοπής, έδειχνε ότι οι ομάδες δεν είχαν βρει ακόμα τα πατήματά τους.

Η συνέχεια μας επιφύλασσε derby, με τις ομάδες να βρίσκουν λίγο πιο εύκολα το δρόμο τους προς στο καλάθι. Χαρακτηριστικό του Ερυθρού σε αυτό το δεκάλεπτο, ήταν ότι η μπάλα γύριζε καλύτερα και το σκοράρισμα πέρασε από τα χέρια σχεδόν όλων. Από την άλλη, ο Πετρόπουλος έμελλε να γίνει ηγέτης, καθώς σε ένα ημίχρονο, είχε σκοράρει τους 16 από τους 22 πόντους της ομάδας του! Στο 20-22 πήγαν στην ανάπαυλα, με τις άμυνες να είναι κοινό σημείο αναφοράς!

Επιστροφή και βλέπαμε Ερυθρός Vs Πετρόπουλος. Με εξαίρεση τον Παπαδόπουλο που δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο καλάθι για την ομάδα του, όλοι οι άλλοι συνδέθηκαν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Για τον Koloso ο Πετρόπουλος οριακά έπαιζε μόνος του. Με τους 25 από τους 35 πόντους σε τρία δεκάλεπτα, κρατούσε την ομάδα του! Οι δυνάμεις του όμως είχαν αρχίσει να τον εγκαταλείπουν και έπρεπε οι συμπαίκτες του να βάλουν πλάτη αν ήθελαν να φύγουν νικητές. Στην απόλυτη ισοπαλία η αναμέτρηση(35-35) και με ένα δεκάλεπτο φωτία να περιμένει.

Πράγματι ο Πετρόπουλος σίγησε, με τον Ταραντίλη να λέει "άσε το'χω" και να γίνεται διψήφιος τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Καραμήτσο να βαστάει γερά για να μπορέσουν να πανηγυρίσουν στο τέλος. Ο Ερυθρός συνέχισε στο ομαδικό παιχνίδι, χάνοντας όμως εύκολα καλάθια τα οποία θα του στοίχιζαν στην πορεία. Ceka και Φαλάγγας πάλευαν, όμως κάποια λάθη τους άφησαν μακρία από το ροζ φύλλο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τελικά μεγάλη νίκη με 51-56, με τους γηπεδούχους να δέχονται με ηρεμία την ήττα τους!

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Πετρόπουλος με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7 κλεψίματα! Για τον Ερυθρό Σταυρό ξεχώρισε ο Θανάσης Φαλάγγας με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ερυθρός Σταυρός(Κουτουζής): Παπαδόπουλος 3, Α. Φαλάγγας 6, Ασημομύτης 4, Πάντζαλης 4, Κολοβός 4, Ceka 14, Κουτουζής 5, Αθ. Φαλάγγας 11.

Kolosos Dunk n Donuts(Ρούσσης): Καραμήτσος 8, Μπατσίκας, Ρούσσης, Πετρόπουλος 26, Καλοπήτας 2, Ταραντίλης 18, Σ. Στάμου, Β. Στάμου 2.

Τι μας άρεσε: Η αφύπνιση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο

Τι δεν μας άρεσε: Τα εύκολα χαμένα lay up των γηπεδούχων που τους στοίχισαν και την νίκη