Alpinists BC 13 7 12 17 - 49 -
Brothers United 10 13 12 22 - 57 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Brothers United!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι Brothers United,καθώς επικράτησαν των Alpinists στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Με τρίποντες "βόμβες" του Κουτουζή, οι Brothers United ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι στα μέσα της περιόδου έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με πρωταγωνιστές τους Μουτεβελή και Βακρινό πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (13-10).

Με την είσοδο του Μπιτζή και την σταθερά καλή παρουσία του Κουτουζή, οι "πράσινοι" κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγηθούν με 20-23. Οι "άσπροι" από την άλλη μεριά "κόλλησαν" στην επίθεση και πήραν σκορ κυρίως από τον Μουτεβελή.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 12 πόντους και τους Brothers United να διατηρούν το προβάδισμα των 3 πόντων (32-35). Οι Βακρινός και Παπαντωνίου τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση για λογαριασμό των Alpinists, ενώ από την άλλη μεριά ο Κουτουζής έκανε και πάλι την διαφορά.

Έχοντας περισσότερη ενέργεια και κάνοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο και "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Oι Alpinists δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και παρά τα μακρινά σουτ του Παπαντωνίου γνώρισαν δίκαια την ήττα. Τελικό σκορ στον Άγιο Νικόλαο, 49-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κανελλόπουλος με 12 πόντους (6/14 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/36 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Alpinists: Βακρινός 5 (1), Γούλας 8, Καββαδίας, Μουτεβελής 18 (5), Παπαντωνίου 12 (1), Συκάρης 6

Brothers United: Κανελλόπουλος 12, Κατραντζής 9, Κουτουζής 27 (5), Κουφαλιώτης 1, Λατσής, Μπιτζής 8, Πίτος