11/07/2020
Στιφάδο Bulls 14 13 18 11 - 56 -
War Gamers 9 16 20 20 - 65 -

Διπλασιάσαν τις νίκες οι War Gamers!

Το βράδυ της Πέμπτης 9, Ιουλίου στο κλειστό του Μενιδίου, και σε ένα ματς που η πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο παιχνίδι, οι War Gamers με ξέσπασμα στο τέλος επικράτησαν με 56 – 65 των Stifado Bulls.

Οι Ταύροι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με Μπαλαούρα, JJ και Κολέγκα. Οι War Gamers έβγαλαν αντίδραση και σκόραραν κυρίως με τον Θεοφανόπουλο(6) και τρίποντα από Καραγιάννη και Χαλούδη, ενώ οι γηπεδούχοι με 4 πόντους του Μέλου και δίποντο του Παγουλάτου είχαν το προβάδισμα με 14 – 12.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Μπουλς συνέχισαν να προηγούνται με Χατζή(4),JJ και βολές από Κορωνιό και Μέλλο, ενώ για τους War Gamers Χαλούδης και Καραγιάννης(6) τους είχαν σε απόσταση αναπνοής(21-20).Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου JJ(4), Κορωνιός από την μία και Καραγιάννης με τρίποντο, Καρατζής από την άλλη διαμόρφωναν το 27-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς πετυχαίνοντας αρκετούς πόντους. JJ(6) και Μέλος(5) ηγούνταν των προσπαθειών των Stifado στα πρώτα 5 λεπτά.Στην αντίπερα όχθη είχαμε ένα άλλο δίδυμο να πρωταγωνιστεί(Καραγιάννης(7),Λαζαράκος(6) με το σκορ να παραμένει ισόπαλο 38 – 38. Στη συνέχεια Μέλος, JJ και Χατζής με τρίποντο για τους Στιφάδο και Θεοφανόπουλος, Χαλούδης και Κωσταντίνου με τρίποντο επίσης για τους φιλοξενούμενους είχαν το σκορ ισόπαλο 45 – 45.

Πόντο πόντο πήγαινε το ματς μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι Στιφάδο έπαιρναν συνεχώς προβάδισμα με τρίποντο του Χατζή, 4 πόντους του JJ και βοήθειες από Κορωνιό και Μπαλαούρα, ενώ αντίστοιχα για τους War Games Καραγιάννης(4), Μέμεζας και Χαλούδης ισοφάριζαν σε 56-56.Σε εκείνο το σημείο ήρθε μπλακάουτ για τους κουρασμένους Stifado Bulls και η ομάδα του Σκλαβενίτη με δύο τρίποντα του Λαζαράκου, δίποντο του Καραγιάννη και βολή του Μέμεζα πήραν το ματς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 56-65.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, δύο ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μέλλος με 12 πόντους, 19 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι Stifado είχαν 22 – 67 δίποντα, 2 – 13 τρίποντα, 6– 8 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι War Gamers είχαν 13 – 38 δίποντα, 10 – 30 τρίποντα,1– 13 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Stifado Bulls(Χατζής): Μέλλος 12(19ρ.), Χατζής 8, Κορωνιός 6 (8ρ.), Τζέι Τζέι Χριστόπουλος 20 (10ρ,5ασ.), Παγουλάτος 2, Κολέγκας 2, Μπαλαούρας 6(6ρ.).

War Gamers(Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 25 (10ρ.), Προσελέντης, Παρίσος, Λαζαράκος 12, Σούλης, Μέμεζας 3, Θεοφανόπουλος 11, Κωνσταντίνου 3, Χαλούδης 9(7ρ.) Καρατζής 2(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η όρεξη των Stifado να πάρουν το ματς αλλά και η ποιότητα των War που εν τέλει το πήραν.