08/11/2019
Griffins 13 13 13 18 - 57 -
Brazzers 8 13 14 12 - 47 -

«Διπλασίασαν» τις νίκες τους οι Griffins!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι Griffins αφού επικράτησαν με 57-47 των Brazzers σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού.

Οι Brazzers μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ και με καλάθια των Βαρθολομαίου, Δαρδαμάνη και Κούρογλου προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 2-7. Οι Griffins ανέβασαν «στροφές» στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, «έσφιξαν» την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Κοτσόλη, Σπυρόπουλο και Κιαχόπουλο, έτρεξαν ένα σερί 11-1, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 13-8 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία η ομάδα του Χρόνη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, «χτίζοντας» διψήφια διαφορά μάλιστα, ύστερα από καλάθι του Ρομποτή (19-8). Η απάντηση των Brazzers δεν άργησε να έρθει. Οι Κούρογλου και Μακρυωνίτης βρήκαν μπροστά και με προσωπικές ενέργειες μείωσαν σε 26-21 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Griffins να «χτίζουν» διψήφια διαφορά (39-27 στο 25’) και τους Brazzers να επιστρέφουν για τα καλά στο ματς (39-35 στο 30’). Για τους γηπεδούχους, η τριάδα Σπυρόπουλου – Κοτσόλη – Ρομποτή ήταν αυτή που έκανε την διαφορά στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Δαρδαμάνης, Βαρθολομαίος και Κούρογλου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς, παρουσιάστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Griffins ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Με τον Ρομποτή να συνεχίζει να κάνει θραύση στα ριμπάουντ και τους Κοτσόλη και Σπυρόπουλο να σκοράρουν με όλους τους πιθανούς τρόπους, οι γηπεδούχοι σημείωσαν 18 πόντους και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 57-47. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σκορ από τον συγκινητικό Ορέστη Κούρογλου, ωστόσο έπρεπε να είναι πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση για να μπορέσουν να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Με τη νίκη αυτή οι Griffins πήγαν στο 2-0, ενώ οι Brazzers βρέθηκαν στο 1-1.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Ρομποτής με double double και 10 πόντους (4/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 16 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κούρογλου με 23 πόντους (11/18 δίποντα, 1/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/49 δίποντα (36,7%), 4/32 τρίποντα (12,5%) και 9/18 βολές (50%). Μάζεψαν 64 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/46 δίποντα (39,1%), 3/27 τρίποντα (11,1%) και 2/5 βολές (25%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 12 (1 τρ., 23 ριμπ.), Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 17 (1), Κιαχόπουλος 13 (2), Χρόνης, Βιλτανιώτης, Βρέλλης 5 (11 ριμπ.), Ζυγούνας, Ρομποτής 10

Brazzers (Ν. Βαρθολομαίος): Αμπάζογλου 2 (14 ριμπ.), Κατέρης, Δαρδαμάνης 6, Μ. Βαρθολομαίος 10 (2), Κωνσταντίνου, Κοντογεώργος, Κούρογλου 23, Μακρυωνίτης 5 (1 τρ., 14 ριμπ.), Ζαφειράκης 1

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κωνσταντίνου. Του ευχόμαστε περαστικά και γρήγορη επιστροφή στα παρκέ.