20/04/2024
Hungry wolves 7 10 8 5 - 30 -
Kourkoutes All-Star 19 11 15 11 - 56 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Kourkoutes!

Από το ξεκίνημα έδειξαν τις διαθέσεις τους οι φιλοξενούμενοι, με τους Βεϊσάκη, Μανιουδάκη και Κατσαρό να δίνουν λύσεις επιθετικά, με τους Kourkoutes να παίρνουν μια διαφορά 12 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 7-19. Για τους γηπεδούχους μόνος του επιθετικά ήταν Πανάκιας με 5 πόντους κρατώντας κοντά στο σκορ την ομάδα του.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους λύκους να ισορροπούν την κατάσταση και να βγάζουν ενέργεια επιθετικά πάλι με τον Πανάκια. Οι Κουρκούτες έριξαν λίγο τους ρυθμούς τους, παρόλα αυτά δεν έχασαν ότι είχαν χτίσει στο πρώτο δεκάλεπτο, βρίσκοντας 5 πόντους από τον Νίνο, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 17-30.

Στην επανάληψη οι Κουρκούτες μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Με όπλο την άμυνα τους και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να περιορίσουν τους Λύκους, αφήνοντας τους να σκοράρουν μόνο 8 πόντους. Οι τρεις βολές του Μίχου και τα καλάθια από μέση απόσταση του Νίνου έδωσαν αέρα 20 πόντων στους φιλοξενούμενους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, με τον Παληό να βγάζει ενέργεια και να δίνει λύσεις επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια δεν άφησαν περιθώρια επιστροφής και τελείωσαν το παιχνίδι με το τρίποντο του Ζαφειρόπουλου και το δίποντο του Κατσαρού. Τελικό σκορ στο κάρβουνο 30-56, με τους Κουρκούτες να συνεχίζουν ακάθεκτοι στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κατσαρός με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πανάκιας με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Hungry Wolves (Αβούρης): Σπηλιόπουλος 5, Οικονόμου, Βαγενάς 2, Παληός 5, Κακούνης, Πανάκιας 12, Αντωνέλος 2, Ζαρουχλιώτης, Κατσάμπουλας, Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης 2

Kourkoutes All-Star (Κατσαρός): Βασιλόπουλος 5, Βεϊσάκης 8, Νίνος 7, Μανιουδάκης 9, Μανωλίτσης 6, Σαρακινός 3, Κατσαρός 8, Γαλαριώτης 2, Σταθάτος, Μίχος 3, Ζαφειρόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η τρομερή κερκίδα των Λύκων!