06/05/2023
ESDDA Graduates 7 17 14 11 - 49 -
Optimus Priamus 13 14 12 13 - 52 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι ψυχωμένοι Optimus Priamus!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Optimus Priamus διπλασίασαν τις νίκες τους, καθώς όντας καλύτεροι και συνάμα πιο ψύχραιμοι στις τελευταίας κομβικές στιγμές του παιχνιδιού, επικράτησαν των αξιωματούχων ESSDA Graduates με σκορ 49–52.

Οι Optimus ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Ευάγγελο Καλτσάκα με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Σπύρος Καπαγεωργόπουλος είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα!

Οι Priamus μπήκαν στο παρκέ της Basketaki Arena αποφασισμένοι να πάρουν εκείνοι τα ηνία, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τους Καλτσάκα και Πιερρουτσάκο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 7–13. Οι γηπεδούχοι  από την πλευρά τους δεν μπόρεσα να βρουν αγωνιστικό ρυθμό στο διάστημα αυτό, με τους Καββαδία(2π),Καπαγεωργόπουλο(2π) και Γκάμαρη(2π) να πετυχαίνουν από 2 πόντους έκαστος.

Στη συνέχεια οι Priamus εξακολούθησαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού, αλλά σε καμία περίπτωση να μην μπορούν να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους, καθώς το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με προβάδισμα μίας κατοχής και σκορ 24–27. Ο Χατούνογλου αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο για το προβάδισμα αυτό, πετυχαίνοντας 12 πολύτιμους πόντους. Στην αντίπερα όχθη ο Ναρλής με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των «οράνι».

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης είχε και αυτό όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο εκατέρωθεν, δυνατές μονομαχίες, ατελείωτο σασπένς και το τέλος τους προτελευταίας στροφής να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα βραχείας κεφαλής και σκορ 38–39.

Στην τελευταία περίοδο φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι δύο φτηνά λάθη των ESSDA στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του αγώνα κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 49–52.

Οι Optimus Priamus είχαν 19/51 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 5/8 βολές, 30 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/28 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 6/9 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 22 λάθη.

ESDDA Graduates(Σαπουτζής): Σαπουτζής 14, Καββαδίας , Ναρλής 9, Καπαγεωργόπουλος 8, Γκάμαρης, 6, Πατούλιας 3, Μπακάλης 4.

Optimus Priamus(Χατούνογλου): Φουντουλάκης 2, Καλτσάκας 16, Πιερρουτσάκος 15, Σκουτέρης , Χατούνογλου 19, Δημητρίου.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης!