29/06/2021
Gallika and Piano BC 7 20 16 15 - 58 -
Somalia Pirates 19 16 10 18 - 63 -

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Σομαλοί!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Summer Basketaki League, οι Σομαλοί Πειρατές πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Gallika k Piano με 58-63 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Κωνσταντίνο Μανταλβάνο  , καθώς ήταν εκπληκτικός  και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες  ενώ τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας στο ενεργητικό του 17  πόντους .

Οι νικητές  βρέθηκαν να προηγούνται στο ξεκίνημα του αγώνα  , 7-9, και με ένα επιμέρους 10-0 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο έχοντας διψήφια διαφορά πόντων , 7-19 . Ο Μανταλβανός ηγήθηκε των προσπαθειών των νικητών με 8 πόντους ενώ από τους γηπεδούχους ο εκπληκτικός Παντελαίος  είχε 5 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι Σομαλοί  διατήρησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα  και με τον Τρανούλη να κάνει πράγματα και θαύματα σε αυτό το διάστημα  οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διαφορά 8 πόντων , 27-35  . Οι Τρανούλης και Μανταλβάνος είχαν 7 και 3 πόντους αντίστοιχα ενώ από τα Γαλλικά οι  Παντελαίος και Κώνστας είχαν 4 και 3 πόντους .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το διάστημα που τα Gallika k Piano έδειξαν  τι ακριβώς μπορούν να κάνουν και στις δύο πλευρές του παρκέ , καθώς έβγαλαν απίστευτη ενέργεια,  πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς, κατάφεραν  να μειώσουν στους 3 ,34-37 και 40-43,  με το τέλος του δεκαλέπτου να τους  βρίσκει πίσω με μόλις ένα καλάθι 43-45  .Οι  Ρούσσος και Σαρρής είχαν από 3 πόντους ο καθένας ενώ από τους ηττημένους ο Παντελαίιος πέτυχε 6 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με εκατέρωθεν χτυπήματα και από τις δύο πλευρές .Οι γηπεδούχοι έφτασαν στις αρχές του δεκαλέπτου σε απόσταση αναπνοής 48-49 , με τους Σομαλούς  να απαντούν και με ένα επιμέρους 10-0 να παίρνουν προβάδισμα 11 πόντων , 48-59 . Οι <<μικροί>> δεν τα παράτησαν και έφεραν εκ νέου την αναμέτρηση σε απόσταση μιας κατοχής  , 46-49, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν εν τέλει δύσκολα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα με 58-63 . Πρώτος σκόρερ των νικητών σε αυτή τη περίοδο ήταν ο Μανταλβάνος  με 7 πόντους ενώ από τα Gallika k Piano ο Κυριάκος Μαυρουλέας είχε 8 . Ειδική αναφορά πρέπει να κάνουμε στους πρωτοεμφανιζόμενους <<μικρούς >> , οι οποίοι για δεύτερη συνεχόμενο παιχνίδι πάλεψαν μέχρι τέλους απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα και είναι σίγουρο οτι αν συνεχίσουν έτσι δεν θα αργήσει  η ώρα που θα  γευτούν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα .

Hall of brand mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος  Μανταλβάνος με 17 πόντους , 24 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 3 κοψίματα  , ενώ από τους ηττημένους ο εξαιρετικός  Κωνσταντίνος Παντελαίος είχε 12 πόντους , 3 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 2 λάθη .

Οι νικητές είχαν 17/36 δίποντα ,4/27 τρίποντα , 17/24 βολές ,50 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,2 κλεψίματα , 14 λάθη , 3 κοψίματα , ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 16/57 δίποντα , 5/20 τρίποντα , 11/17 βολές , 42 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 7 κλεψίματα , 7 λάθη και 1 κόψιμο .

Gallika k Piano ( Γιάννης Πιερουτσάκος) : Θανάσης Γράδος 1 , Γιαννης Πιερρουτσάκος  , Μαντζούκης 3 , Θανάσης Μαυρούλεας 7 , Κυριάκος Μαυρουλέας 11 , Πετρόπουλος 1 Κώνστας 5 , Σταύρος Πιερουτσάκος 4 , Άκης Γράδος 6  , Καβαλιεράτος 6, Παντελαίος 14

Somalia Pirates(Παπαηλιού) : Αρχολέκας , Μπάρας 4 , Παπαηλιού 19 , Μανταλβάνος 21 , Τρανούλης 16 , Μπαμπούρης 3 ,Ντούλης .

Τι μας άρεσε :H εκπληκτική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Κωνσταντίνος Μανταλβάνος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!