21/06/2022
Old Firm BC 13 17 12 13 - 55 -
Flying Circus 8 10 15 12 - 45 -

Διπλασίασε τις νίκες της η Old Firm !

Απόγευμα Κυριακής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Old Firm υποδέχθηκε τους Flying Circus για την 6η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League. Η ομάδα του Γιώργου Τρωγάδα (Betsson MVP) ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης κατάφερε να επικρατήσει με 55-45 φτάνοντας τις 2 νίκες στο φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι τυπικά γηπεδούχοι. Με το δίδυμο Κανελλόπουλος (5π. με 1 τρίπ) – Σανταμούρης (4π. με 1 τρίπ.) να ξεχωρίζει η Old Firm μπήκε σε θέση οδηγού, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ξεφύγει με σημαντική διαφορά, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση με τους Αλεξάκη (4π.), Βαζέο (2π.) και Κάκια (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 13-8.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να κρατούν τα ηνία της αναμέτρησης ανεβάζοντας μάλιστα τον δείκτη της διαφοράς στο +12, με τους Κανελλόπουλο (6π.) και Τρωγάδα (6π.) να ξεχωρίζουν. Στην αντίπερα όχθη, οι Λαγκαδάς (5π.), Αλεξάκης (3π.) και Βαζέος (2π.) σκόραραν για λογαριασμό των Flying Circus. Σκορ ημιχρόνου, 30-18.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Ανδρέα Πιπιλή παρουσιάστηκε βελτιωμένη και με πρωταγωνιστές τους Αλεξάκη (5π.) και Λαγκαδά (5π.) μείωσαν τη διαφορά. Η Old Firm, ωστόσο, διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους χάρη στους Κούτσικο (5π.) και Τρωγάδα (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-33.