08/11/2021
Space Jam 14 11 11 11 - 47 -
Gkrouvaloi 10 16 9 8 - 43 -

Διπλασίασε τις νίκες της η Space Jam!

Η Space Jam, ελέγχοντας το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του κέρδισε τους Gkrouvalous με 47-43 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.
Από το πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με μεγαλύτερη ενέργεια. Με τους Παπαπαναστασίου και Μαυροσκότη που σημείωσαν 4 και 3 πόντους αντίστοιχα κατάφεραν να προηγηθούν με 4, 14 – 10. Oι Gkrouvaloi βρήκαν 4 πόντους από τον Σωτήρη Παπαδάμ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Grouvaloi άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, αφού πήραν όλα τα σουτ που τους έδινε η Space Jam έχοντας καλά ποσοστά. Έτσι έτρεξαν ένα επιμέρους 16-11 και προηγήθηκαν με 1, 26-25 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Καλογερόπουλος και Παπαδάμ έβαλαν από 5 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ για την Space Jam 4 o Γιάννης Παπαναστασίου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Αυτό αποτυπώνεται και στο ισόπαλο, 36-36 που τελείωσε το δεκάλεπτο, με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο. Για την Space Jam 4 πόντους έβαλε ο Πέτσας. Από την άλλη οι Grouvalloi συνέχισαν να έχουν σε καλή μέρα τον Γιώργο Νικολόπουλο που έβαλε 5 πόντους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν λογικό το μοτίβο δεν άλλαξε. Το παιχνίδι θα κρινόταν στο σουτ, σε μία κατοχή σε μία άμυνα. Η Space Jam, κατάφερε να θωρακίσει το καλάθι της, και με μεγάλα σουτ του Αναστασόπουλου αλλά και την ψυχραιμία του Γεννάρα από την γραμμή της φιλανθρωπίας πήρε την νίκη με 47-43.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μανώλης Γιακουμής με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολόπουλος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.
Συνολικά οι νικητές είχαν 18/58 εντός πεδιάς, 3/13 τρίποντα και 8/17 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/63 εντός πεδιάς, 3/15 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 3 τάπες.
Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 8, Παπαναστασίου 12, Γιακουμής 6, Γεννάρας 6, Παπαχαρίσης 4, Μαυροσκότης 5, Πέτσας 6, Κολέογλου.
Gkrouvaloi (Παπαδάμ): Νικολόπουλος Γ 14, Μπουτσίνης, Μαξούρης, Παπαδάμ 11, Καλογερόπουλος 7, Καλαφατάκης 4, Τσερκέζης, Νικολόπουλος, Βόρδος, Χαλδαιάκης 4, Ανδρέας 3.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!